Fotogeničtější turistickou atrakci abyste pohledali. Ve známém pohoří Fagaraš, v nadmořské výšce okolo 2000 metrů, totiž vybudovali repliku starého transylvánského kostela. Vše je o to výjimečnější, že objekt stojí na místě dostupném pouze lanovkou a je celý z ledu.

Unikátní ledová stavba je šest metrů vysoká, na délku měří 14 metrů a je sedm metrů široká. Slušelo by se tedy podotknout, že to není žádný drobeček. Ledové kvádry byly vyřezány motorovou pilou z ledovcového jezera Bâlea. To leží přes 300 kilometrů severozápadně od hlavního města Bukurešť. Kvádry byly posvěceny místními duchovními a posléze spojeny sněhem a vodou.

Během bohoslužby nikdo neumrznul!

Stavba „přírodního“ kostela se ve zdejší oblasti stává už jakousi tradicí, protože tu vyrůstá pravidelně už několik posledních let. O požehnání sem často chodí žádat novomanželé, ale také se zde křtí děti. Výjimečná stavba však nejvíc přitahuje turisty a cestovatele, kteří si jezdí ledový chrám víry prohlížet a fotit. Zejména noční fotografie jsou pak opravdu úchvatné.

Pokud byste měli pocit, že jde o strohou stavbu z ledu, neměli byste tak úplně pravdu. Uvnitř budovy se totiž nachází i vyobrazení Poslední večeře a samotnému kostelu dominuje impozantní kříž na střeše. A to, že si váží atrakce i někteří místní, dokazuje fakt, že slavnostní bohoslužbu vedenou ortodoxním, katolickým a protestantským duchovním navštívilo 15 místních, kteří přestáli mrazivé podmínky uvnitř.

Ledový kostel pojí místní, láká cizí

Rumunsku, kde jsou – vzhledem k majetkovým neshodám po restitucích – vztahy mezi jednotlivými církvemi poněkud napjatější, je podobný počin vskutku unikátní. Místní katolický kněz Ioan Crisan přiznává, že ledový kostel je místem, kde se odlišnosti mezi jednotlivými církvemi mažou a je zde místo pro každého. Tedy i pro zvídavé turisty.