České polévky jsou sice fajn, ale proč občas neochutnat nějakou „cizokrajnou“? Například v Řecku mají nádherné pláže a památky, avšak v neposlední řadě tam výtečně vaří. Jestliže v létě zamíříte na jih Evropy, rozhodně se nezdráhejte objednat si tam tradiční pokrm avgolemono.

Základem je kuřecí vývar

Tato polévka (někdy také omáčka) se připravuje zejména o svátcích, při troše štěstí na ni narazíte i v ostatních dnech. Základem je kuřecí vývar, který se vaří s rýží a kousky masa, posléze se do něj přidají dvě stěžejní přísady – vejce a citron.

Obdobu jídla avgolemono najdeme i v jídelníčcích jiných zemí, avšak většinou pod odlišným názvem.Egyptě či Maroku mu říkají tarbiya nebo beida bi-lemoune, v Turecku terbiye. V kuchyni sefardských Židů – žijících zejména v Izraeli, Francii a Jižní i Severní Americe – si vysloužilo označení agristada nebo salsa blanco, v Itálii zase bagna brusca, brodettato nebo brodo brusco. Neznámým pojmem není ani v balkánských zemích.

řecká polévka avgolemono

Recept na avgolemono pro 4 osoby

Nemusíte čekat na to, až se dostanete do Řecka, zkuste si avgolemono uvařit doma. Pro přípravu patrně nejjednodušší verze této speciality budete potřebovat litr drůbežího vývaru, 50 gramů dlouhozrnné rýže, 3 vejce a 2 citrony.

Postup:

Drůbeží vývar (může obsahovat i kousky vařeného masa) přiveďte k varu, vsypejte rýži a vařte asi 15 minut doměkka.

Mezitím v míse prošlehejte vejce se šťávou z jednoho citronu.

Vývar s rýží odstavte a jednu naběračku pozvolna vlijte za stálého šlehání do vaječné pěny.

Pak naopak za stálého šlehání postupně vlijte vejce do horkého vývaru, až vznikne hladký krém. Už nevařte a ihned podávejte s dílky druhého citronu. Ten lze rovněž nakrájet na kolečka.

Přejeme dobrou chuť!