Na japonské poměry menší, stotisícové město Kamakura leží na pobřeží Pacifického oceánu, přibližně hodinu cesty od Tokia. I proto sem každoročně zavítá hodně návštěvníků.

Rodiny se mačkají v malých bytech

Na rozdíl od mnoha jiných zajímavých lokalit zde převažují domácí nad zahraničními turisty. Japonsko je pro ně docela drahé, ať už jde o cenu letenky, anebo o náklady na pobyt. To je dáno i tím, že poměrně značná část hornatého území je neobyvatelná, až 43 % obyvatel žije v přeplněných městech.

Kamakura Japonsko

Prostorem se proto šetří všude. Byt pro čtyřčlennou rodinu je jen o málo větší než naše garsonka, extrémně drahé jsou i ceny pozemků, ale to jsme trochu odbočili. Kamakura je díky své poloze vítaným místem, kam místní jezdí do chrámů uctít památku předků, poprosit bohy o ochranu dětí, případně uzavřít sňatek.

tradiční svatba Kamakura

Chrámy a svatyně se stavěly díky šógunovi

V minulosti byla Kamakura důležitým městem, v němž se tvořily dějiny. V roce 1192 si ji totiž za hlavní sídlo zvolil představitel jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů Joritomo Minamoto, první vojevůdce v historii, jemuž panovník udělil čestný titul šógun.

podzim v Kamakuře

Téměř sto padesát let se pak důležité události odehrávaly zde, i když císařský dvůr zůstával i nadále v tehdejší metropoli – Kjóto. Za tu dobu bylo v centru i širokém okolí vystavěno množství šintoistických či buddhistických svatyň a chrámů.

chrám v Kamakuře

Schovávají se v řekách duchové?

Na rozdíl od Tokia, za druhé světové války téměř úplně zničeného nálety amerických letadel, tady nedošlo k žádným výraznějším škodám. I proto je dnes Kamakura zcela ojedinělou lokalitou, jde vlastně o jakési muzeum pod širým nebem. Místa, kde chrámy stojí, totiž nebyla vybírána nahodile.

chrám Kamakura

Japonci věří, že staré stromy, nezvykle tvarované skály, ale i mohutné řeky v sobě skrývají živé duchy a svatostánky zde staví tak, aby k nim byly co nejblíže. Poblíž jsou často malé dřevěné destičky s prosbami věřících k bohům, nebo přivázané tzv. papírky pro štěstí.

papírky pro štěstí Kamakura

Největším tahounem je bronzová socha

Naprostou raritou Kamakury, ke které směřují kroky všech lidí, co sem přijedou, je monumentální, přes jedenáct metrů vysoká socha Buddhy (na úvodním snímku), kompletně odlitá z bronzu. Ve třináctém století, kdy byla zhotovena, měla symbolizovat nadále se prohlubující spojení dvou místních náboženství – šintoismu a buddhismu.

Japonsko je typické nádhernými zahradami, které rozhodně stojí za vidění, přestože se za prohlídku některých platí poměrně vysoké vstupné.

zahrada Kamakura Japonsko

Při procházce městem však lze ukázky typické zahradní architektury vidět i u malých, pečlivě udržovaných domků a zadarmo…

zahrada Kamakura