Pro naprostou většinu turistů jsou země Karibiku ztělesněním představy ultimátní exotiky a dovolenkářského luxusu. Je dobré vědět, že s trochou snahy tam nemusíte utratit výrazně více než za běžnou dovolenou v Evropě. Je však nezbytné respektovat několik základních cestovatelských vychytávek, které ochrání vaši peněženku.

Karibik je region v nejjižnější části Severní Ameriky. Zahrnuje ostrovy v Karibském moři (Antily), Bahamy a pobřeží Střední a Jižní Ameriky omývané právě Karibským mořem. Konkrétně se jedná o Dominikánskou republiku, Haiti, Jamajku, Portoriko, Kajmanské ostrovy, Britské Panenské ostrovy, Svatý Bartoloměj, Svatý Eustach, Svatý Kryštof, Svatý Martin, Barbados, Grenadu, Grenadiny, Martinik, Svatou Lucii, Svatý Vincent, Tobago, Trinidad, Arubu, Bonaire, Curaçao, Bahamské ostrovy, Turks a Caicos a ostrovy Navassa, Anguilla, Antigua, Barbuda, Dominica, Guadeloupe, Montserrat, Nevis a Saba. A nesmíme zapomenout ani na Kubu.

nejlepší dovolená v Karibiku

Je tedy z čeho vybírat! Tady jsou slíbené rady, díky nimž vás dovolená v Karibiku finančně nezruinuje:

1/ Buďte si vědomi sezóny

Ať už cestujete do jakékoliv země Karibiku, platí zde jedno důležité pravidlo: Mimo sezónu zaplatíte o desítky procent méně než v hlavní sezóně. Naprostá většina ubytovacích zařízení ve svých cenících přísně rozlišuje hlavní a vedlejší sezónu. A pokud ne, i tak je mnoho z nich ochotno během „slabších měsíců“ přistoupit na slevu – ve snaze netratit a přestát tohle období.

Pokud je za hlavní sezónu považován konec listopadu až březen, naplánujte si cestu třeba na duben až květen. Sprchne vám asi o něco častěji, bude tepleji, ale celkově není rozdíl oproti hlavní sezóně obvykle až tak dramatický – každopádně značně ušetříte! Snažte se jen vyhnout období hurikánů. To sice začíná už počátkem června a končí v listopadu, ale nejčastěji zasáhne Karibik od srpna do října, přičemž září a první polovina října bývají nejriskantnější.

korály Karibské moře

2/ Hledejte akční letenky

Pokud jste se rozhodli pro dobrodružnější variantu a pojedete do Karibiku na vlastní pěst, měli byste vědět, že vaším hlavním výdajem bude letenka. Levné ubytování i stravu seženete s trochou snahy vždy. Jinak už je tomu s akčními letenkami. Zjistěte si, jaké aerolinky do vaší kýžené destinace létají, a dlouhodobě sledujte ceny vámi požadovaného letu. Jen tak poznáte dobrou cenu, když se doopravdy objeví.

Buďte připraveni odlétat z přilehlých měst v Německu či z Vídně. Sem tam se dá „odchytit“ i výhodný odlet z Prahy, avšak tímto způsobem značně zvýšíte své šance na úspěch. Jestliže nechcete na některém z německých letišť lovit ultra-last minute zájezdy, rezervujte své letenky ideálně dva až tři měsíce před odletem. Tehdy se často objevují akce na dané období a cenová hladina letů je ještě relativně příznivá. Skvělou letenku můžete někdy objednat i půl roku dopředu.

Karibik pláž

3/ Nejlepší jídlo není v turistických zařízeních

Máte za to, že se určitě nejlépe najíte v té klimatizované restauraci s načančanými bílými ubrusy? Ano, zřejmě bude splňovat veškeré západní zvyklosti a bude vám tam chutnat, ale stejně tak uvnitř zaplatíte minimálně třikrát více, než byste dali za jídlo v rohovém stánku, před nímž se neustále táhne fronta místních. Možná je to i proto, že oni dobře vědí, že prodejce má každé ráno čerstvé ryby od místních rybářů a jeho pokrmy jsou nejen levné, ale i chutné.

Čerstvou rybu si můžete dopřát v přepočtu i za něco málo přes 100 korun a nikoliv za sumu, kterou zaplatíte za ubytování na jednu noc. Dívejte se po místních malých pekárnách, a když budete mít šanci, navštivte tradiční sobotní trhy. Tam si můžete nakoupit tolik levných laskomin, kolik vaše hrdlo ráčí.

4/ Pijte lokálně

Pokud si svou dovolenou neumíte představit bez koktejlů, buďte sami sobě barmanem. Téměř každý ostrov Karibiku disponuje svou palírnou rumu a od toho se odvíjejí i nízké ceny této komodity. Slušný rum obvykle seženete už za nějakých 150 korun. Stačí k tomu vychlazená láhev koly nebo některý ze skvělých exotických hutných džusů (rum punch) a máte o zábavné odpoledne postaráno.

Closeup-of-pinacolada-drink

5/ Používejte veřejnou dopravu

Doprava je něčím, na čem můžete hodně ušetřit a nebo také naopak dost utratit. Většina ostrovů má však funkční autobusové linky, kterými běžně jezdí místní a nestojí skoro nic. Další alternativou pak mohou být tzv. collectiva, tedy mikrobusy, které jedou po určité trase a nabírají lidi podle toho, jak si na vozidlo mávnou. Vyskočit můžete ve chvíli, kdy potřebujete. Cena je taktéž zanedbatelná. Sledujte, kolik platí místní, a budete si jisti, že po vás řidiči nechtějí příliš. Půjčení auta vyjde v mnoha zemích Karibiku nesmírně draho a ačkoliv to je rychlejší způsob dopravy, rozhodně není tak autentický.

6/ Přivezte si s sebou potřebnou výbavu

Tohle se může zdát jako něco samozřejmého, ale to, že si přivezete vlastní opalovací krémy, sluneční brýle a výbavu na šnorchlování, vám může ušetřit značnou sumu. Pamatujte na skutečnost, že Karibik importuje – až na několik málo produktů – téměř všechno, a tak je zde mnoho věcí až překvapivě drahých. To proto, aby prodejci pokryli náklady na dopravu.

dovolená v Karibiku