Francouzská horská služba před blížícím se víkendem oznámila, že lavinová situace v Alpách je „výbušná“. Komentář je jednoznačně na místě vzhledem k tomu, že v mnoha částech Francie, Švýcarska, Rakouska a Itálie napadlo v uplynulých dnech až 150 centimetrů sněhu. Podklad je přitom vlivem slabšího začátku sezóny povětšinou extrémně zledovatělý, což činí čerstvě napadlý sníh značně nestabilním. A sněžit má silně i během víkendu.

Upozornění je o to významnější, že se podle vedoucího horské služby v Briançonu Oliviera Cousina mohou laviny uvolnit dokonce i na svazích o sklonu 30 stupňů, což je poměrně výjimečné. Lyžování v Alpách je tedy momentálně rizikovou záležitostí.

Letošní sezóna je obzvlášť dramatická

Horské služby se značně bojí toho, že o tomto víkendu má do Alp namířeno obrovské množství studentů, kteří mají jarní prázdniny anebo čerstvě po zkouškovém období. Výpravy mimo vyznačené trasy bez rady lavinových expertů a ignorování bezpečnostních značek a informací označují za čiré koketování se smrtí.

Ačkoliv zbývá ještě nějakých devět až deset týdnů do konce lyžařské sezóny, počet úmrtí způsobených lavinami je už v tento moment nejvyšší za posledních pět let. Ba co víc, téměř všechna ze 75 úmrtí (ke 44 došlo ve Francii a Švýcarsku) se udála od začátku tohoto kalendářního roku. Nejméně 20 dalších potenciálních obětí se pak podařilo záchranářům vyprostit zaživa.

Lyžování v Alpách

Střední riziko svádí k neopatrnosti

Jednou z posledních obětí je otec tří dětí, Brit Graeme Porteus z Wimbledonu. Ten lyžoval mimo sjezdovku v italském regionu Piemont. Lavina ho sice nepohřbila, ale zato natlačila přímo proti stromu. Náraz nepřežil. Jenomže nebezpečí se nevztahuje pouze na ty, kteří se rozhodnou riskovat. V tomto týdnu málem přišli o život třeba i dva lyžaři ve francouzském Le Grand Bornad, na něž se zřítila lavina přímo na sjezdovce. Vyvolala ji skupina, která překonávala hřeben přímo nad nimi.

Ač na některých místech varování kleslo z maximálního na střední až vysoké, meteorologové očekávají, že během víkendu se opět zvýší. Na podceňování rizika reaguje i švýcarský horský průvodce Werner Munter: „Mnoho lidí si myslí, že riziko 3/5 je automaticky střední, protože leží na prostředku pětkové stupnice. Jenže trojka ve skutečnosti znamená, že je situace opravdu nebezpečná. Můžete opustit sjezdovku, ale jen pokud znáte správnou cestu, a na to potřebujete oblast dobře znát.“

A Munter ví, o čem mluví. Ve Švýcarsku došlo v uplynulých 22 letech k 57 procentům smrtelných lavinových incidentů právě v obdobích, kdy vládlo varování 3/5. Během varování 4/5 pak došlo jen k osmi procentům smrtelných případů.