Šintoistickou svatyni Icukušima najdeme na pobřeží stejnojmenného japonského ostrova v prefektuře Hirošima. Je postavena na okraji města Hacukaiči a proslavená starodávnými dvorními tanci gagaku. Však se zde také vystoupení těchto tanců stále pravidelně koná.

Nad svatyní Icukušima se nachází jeden z nejvýznamnějších buddhistických chrámů sekty Šingon, chrám Daišóin. Ten byl založen již ve 12. století v období Heian a až do roku 1885 měl těsné vazby na císařský dvůr. Chrámový komplex obsahuje mnoho buddhistických památek.

Brána torii „pluje“ po moři

Dominantou svatyně je brána torii, jež jakoby pluje na hladině moře. To se děje pouze za přílivu; při odlivu zůstává na suchu, obklopena blátem a lze k ní dojít „suchou“ nohou. Patří k nejpopulárnějším turistickým atrakcím Japonska a pouze skrze tuto předsunutou bránu se lidé dostávali na člunech ke svatyni stojící v zátoce na pylonech. Obyčejní lidé totiž kdysi nesměli vstoupit na půdu ostrova, který byl považován za posvátný.

Brána torii svatyně Icukušima

Stavitelé zvolili kafrové dřevo

Svatyně byla původně založena v roce 593, ovšem ve 12. století ji přestavěl a rozšířil císařský kancléř a vojevůdce Taira no Kijomori. Slavná brána torii byla podle dochovaných dokumentů postavena v roce 1168. Avšak ta, kterou mohou návštěvníci vidět nyní, je až z roku 1875. Na její stavbu bylo použito kafrové dřevo, ční do výše 16 metrů. Její vrchní nosník má 24 metrů a je těžká přibližně 60 tun.

Svatyně Icukušima je od ledna roku 1996 zapsána mezi památkami na Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Svatyně Icukušima