U obce Kata, jež se nachází v Tuhalském krasu v severním Estonsku, je velice zajímavá studna. Během větší části roku je hladina vody ve studni pod úrovní okolního terénu, ale v době vyššího stavu vody (zejména během jarního tání) začne přetékat přes okraj.

Staré legendy praví, že je to čarodějná studna. Hluboko pod zemí údajně čarodějnice topí pod kotlem ve své sauně. Žár horkých par a jejich rej s březovými větvemi ženou vodu vzhůru a způsobují „kypění“ vody na povrchu.

studna Tuhalský kras

Odborníci pohádkám neuvěřili

Vědci na pohádky nevěří a průzkum oblasti jim dal za pravdu. Ostatně – co jiného se taky dalo čekat… V případě Tuhalské čarodějné studny v Estonsku jde o občasný krasový pramen, který vznikl přirozeně jako vedlejší vývěr řeky Tuhaly na jejím průtoku soustavou krasových jeskyní. Zdejší obyvatelé pak časem pramen opatřili dřevěným pažením.

Řeka Tuhala se ztrácí v podzemí asi dva kilometry jihozápadně od studně. V jeskyních se dělí na tři samostatná ramena, přičemž to prostřední prochází pod studnou. Při běžném průtoku vody zůstává studna suchá, ale pokud celkový průtok Tuhaly u ponorů přesáhne 5.000 metrů krychlových za sekundu, zvýší se podzemní hladina Tuhaly natolik, že překročí pažení studny a voda se hrne ven v objemu až 100 litrů za sekundu.