Chléb pro milovníky sladkého – tak by se dal jednoduše charakterizovat barmbrack, který je jednou z irských kulinářských specialit. Jedná se o pokrm z kváskového těsta s rozinkami a ovocem. Obvykle se jí s máslem a zapíjí se šálkem čaje.

Jaké překvapení ukrývá?

Jestliže se vydáte do Dublinu či jiného irského města, seženete ho tam pod názvem Bairín Breac. Bairín znamená chléb a Breac skvrnitý, dohromady je to – ve volném překladu – skvrnitý bochník. Setkat se však můžeme i s pojmenováním barnbrack či brack. Jeho těsto je sladší než v případě toustového chleba, avšak současně není tak vydatné jako těsto na koláč. Teprve rozinky a (často kandované) ovoce dodávají této dobrotě správnou chuť a zároveň texturu.

Barmbrack je rovněž spojen s Halloweenem (Svátkem všech svatých), kdy se do něj zapékají malé předměty a s jejich objevením je pak spojena předpověď do budoucna. Jestliže v chlebě najdete hrášek, v následujícím roce se nevdáte nebo neoženíte. Kus klacku nebo předmět ve tvaru tyčinky oznamuje problémy v manželství nebo neustálé spory s někým z vašeho okolí, kus oblečení nebo hadru přinese smůlu či chudobu, mince naopak štěstí nebo bohatství. Prstýnek či kroužek značí brzkou svatbu. A pokud dívka najde medailonek, stane se z ní stará panna nebo jeptiška!

No, uznejte – může se jednat o poměrně vtipnou zábavu. Fantazii se meze nekladou, tudíž máte dost času se do příštího Halloweenu jednak naučit barmbrack péct a jednak vymyslet, jaké další předměty do něj vložit a co přesně to bude znamenat.

Bairín Breac

Recept na barmbrack pro 8 osob

Irsko je sice fajn země, ale není nutné čekat na to, až se tam dostanete. Máte-li alespoň průměrné kuchařské zkušenosti, zvládnete si „českou verzi“ chlebíčku barmbrack vyrobit doma. K přípravě potřebujeme 25 deka rozinek, 2 – 3 deci horkého aromatizovaného černého čaje, 20 deka samokypřící mouky, 2 gramy mleté skořice, 1 gram muškátového oříšku, 2 gramy jedlé sody, 1 vejce, 20 deka cukru, 50 gramů citronové nebo pomerančové marmelády a lžičku strouhané pomerančové kůry.

Postup:

Rozinky namočíme do horkého čaje (na 2 hodiny), poté scedíme a jemně vymačkáme přebytečný čaj. Troubu předehřejeme na 175 °C. Důkladně vymastíme plech, můžeme použít i pečící papír. Promícháme mouku se skořicí, muškátovým oříškem a jedlou sodou; dáme na stranu.

Vejce vyklepneme do misky, přidáme cukr, marmeládu, pomerančovou kůru a čajem nasáklé ovoce, důkladně promícháme. Poté vsypeme mouku, smícháme a těsto vložíme na plech.

Pečeme zhruba hodinu. Poté necháme dvě hodiny chladnout na plechu. Vytáhneme z trouby, přendáme na mřížku nebo na tác a necháme ještě alespoň půl hodiny bez povšimnutí. Krátce před podáváním do moučníku zespodu vmáčkneme „halloweenské předměty“. Servírujeme s máslem, barmrack můžeme jemně pocukrovat.

Přejeme dobrou chuť!