Národní chráněné oblasti Glen Canyon National Recreation Area v jižním Utahu dominuje Rainbow Bridge neboli Duhový most. Je to obrovský skalní oblouk, který je považován za největší přírodní výtvor svého druhu na světě.

Je starý více než sto milionů let!

Tato úchvatná skalní brána v USA vznikla vlivem extrémního zvětrávání pískovce v období mezi triasem a jurou. Přítoky řeky Colorado do pískovcového podloží postupně prorazily ostrý meandr, a tak vznikl i tento skalní oblouk. Je vysoký 33 metrů, při vrcholu je 13 metrů dlouhý a 10 metrů široký, jeho celkové rozpětí činí 83 metrů.

Rainbow Bridge Utah

Duhový most si můžete prohlédnout jen z dálky

Přírodní kamenný most přitahoval pozornost už původních obyvatel Utahu. Indiáni zde prováděli důležité obřady a rituály. Až v roce 1909 skalní útvar popsali a zdokumentovali tzv. dobyvatelé Divokého západu. O pouhý rok později získal status Národního monumentu, což mu zajistilo nedotknutelnost.

K oblouku vede pouze pěší trasa, přímo pod něj a do jeho těsné blízkosti je vstup přísně zakázán! Je to jednak z důvodu jeho ochrany a pak také proto, že lokalita s Duhovým mostem zůstává pro indiány kmene Navajo posvátnou.