Indický festival Holi patří k nejstarším náboženským svátkům na světě a zcela určitě je ze všech nejbarevnější. Oslavuje se tři, někdy také až šestnáct dní. Začíná velkým ohněm, do kterého se vhodí postava vyrobená ze slámy.

Ta má znázorňovat ženského démona jménem Holika; podle toho také dostal festival Holi své jméno. Po dobu jeho trvání přestanou platit veškerá pravidla, kterými je indický kastovní systém svázaný. Mohou se setkat příslušníci nejvyšších i nejnižších vrstev, bujaře slaví všichni, a to bez rozdílu pohlaví, věku či sociálního postavení…

festival Holi 2015

Lidé po sobě házejí barevný prášek

Termín je pohyblivý, podobně jako v případě našich Velikonoc. Festival Holi se ale vždy odehrává až na konci zimní sezóny, během úplňku v Phalgunu, tedy v posledním měsíci hindského kalendáře, což je obvykle v březnu, ale někdy i koncem února. Pokud se někdo chystá na cestu do těchto končin, může si to snadno zjistit. Například festival Holi 2015 se bude konat od 5. do 7. března (v některých městech potrvá i déle), tudíž je nejvyšší čas objednat si zájezd do Indie.

první den festivalu Holi

Nic podobného nikde jinde neuvidíte. V hlavní den slavnosti, říká se mu dhulí, chodí všichni v bílém a házejí po sobě pestrobarevným, na oltáři vysvěceným práškem. Ten se dělá většinou z květin, kořenů a bylin s léčivými účinky, lidé si také navzájem žehnají.

prodavač barev Indie

Zvítězí dobro nad zlem?

Další variantou je kombinace sypání prášku a polévání se obarvenou vodou, estéti si alespoň diskrétně umažou obličej. Mottem je vítězství jara nad zimou, dobra nad zlem, odpuštění, zapomenutí na staré spory a vzájemné mezilidské usmíření.

Holiman

Pocit pohody a lásky ke všem živým tvorům má navodit i speciálně namíchaná směs Bhang, obsahující hašiš. Ten je tady pomalu stejně běžný jako u nás pivo. Přísně zakázán je naopak alkohol, v kombinaci s ním totiž zvyšuje agresivitu. Odvázanější průběh má festival Holi v severní části Indie (Dillí, Džajpur, Ágra), na jihu je mnohem formálnější. Nejzábavnější je prý ve městě Barsana, kde ženy mlátí muže dlouhými bambusovými stonky a oni se nesmějí bránit!

Holika v plamenech Indie

Holiku potrestaly plameny

Pokud jde o původ svátku, existuje hodně verzí. Nejčastější je tato: Otec prince Prahláda po synovi v dětství vyžadoval, aby se k němu choval jako k Bohu. Ten to odmítal a uctíval jen Vishnu, který ho na oplátku chránil, když ho chtěl otec několikrát zabít.

indický festival Holi

Nakonec král přemluvil svoji sestru Holiku, odolnou proti ohni, aby vzala malého prince na klín, skočila s ním do plamenů a nechala ho uhořet. Ty však dítě ušetřily a naopak ji zbavily ochrany, a tak z ní zbyla jen hromada popela…

festival Holi Indie