Španělský přístav Cartagena, ležící na pobřeží Středozemního moře – v provincii a autonomním společenství Murcijského regionu, je často zaměňován se stejnojmenným městem v jihoamerické Kolumbii, to však vzniklo o dost později.

Bukanýři se tady vyřádili

Město ve Španělsku bylo totiž slavné dávno před objevením Ameriky, ve starověku v něm vládli legendární vojevůdci Hasdrubal a Hanibal. Když ho později dobyli Římané, dali mu název Nové Kartágo, z něj časem vznikl současný – Cartagena.

Ta byla, bohužel, opakovaně vypleněna bukanýry, muslimy i Angličany pod velením Francise Drakea. Aby toho nebylo málo, během občanské války zničilo vojsko diktátora Francisca Franca katedrálu Santa María la Vieja, jednu z mála staveb, která přežila předcházející boje.

zbytky katedrály Cartagena

Zachoval se naštěstí Dům štěstí (že by díky svému názvu?) z konce prvního století před Kristem. V něm musela bydlet velmi bohatá římská rodina, neboť po ní zůstaly bysty, keramika, mince i šperky. Ovšem nejcennější jsou nástěnné malby a mozaiky.

Divadlo šokovalo historiky

Z antiky pochází i poměrně nedávno objevené divadlo, jehož nález byl pro historiky menším šokem. Neexistovala totiž o něm nikde, ani v archívech, sebemenší zmínka…

divadlo Cartagena

Stále silně opevněný přístav střeží dvě pevnosti, Las Galerias a San Julián. Jsou tu i velké loděnice, u nich je vystaven trup jedné z nejstarších ponorek na světě z roku 1884. Poblíž najdeme Národní muzeum námořní archeologie či Muzeum námořnictví.

pevnost Cartagena

Vězení se proměnilo v informační centrum

Nepřehlédnutelný je rovněž hrad Castillo de la Concepción, tyčící se na pětačtyřicet metrů vysokém pahorku. Pochází ze čtrnáctého století a byl postaven na místě původní arabské pevnosti. Má pestrou minulost – sloužil jako vězení, sklad i ubytovna vojáků.

Místní mu z neznámých důvodů říkají Hrad kachen. Dnes je v něm informační centrum a vede tam z ulice Gisbert panoramatický výtah. Nahoru lze jít pochopitelně i pěšky, je to příjemná procházka, i když do kopečka.

Cartagena

Příjemné teploty lákají seniory

Cartagena nemá jen výhodnou polohu, díky níž byla terčem mocenských zájmů, ale i teplé, čisté moře a vůbec příznivé klima. I v zimě tu často svítí slunce a teplota se pohybuje kolem příjemných sedmnácti stupňů.

pláž poblíž města Cartagena

V tomto období sem nadšeně míří senioři, kteří chtějí na čerstvém vzduchu a procházkami do okolí zregenerovat síly, ceny jsou mimo hlavní turistickou sezónu více než příznivé a počasí pro ně tak akorát.

V létě je návštěvníků pochopitelně více. I když ve městě samém kupodivu žádná pláž není, na pár kilometrů vzdáleném pobřeží Costa Calida se nacházejí zřejmě ty nejkrásnější v zemi. Jsou písčité a vstup do vody je pozvolný, což ocení zejména rodiny s dětmi. Pláže samozřejmě najdeme i v blízkém okolí přístavu. Z nedaleké vesničky Pozo Estrecho se pak lze vydat na krátký výlet do hor.

pláž poblíž města Cartagena

Chorizo chutná skoro každému

Labužníci si asi těžko nechají ujít návštěvu místních restaurací. Specialitami jsou domácí klobásky ochucené pikantními červenými paprikami – chorizo

Chorizo

… či šunka jamón, vyrobená z prasat krmených pouze žaludy a uzená ve zvláštních jeskyních.

jamón

V Cartageně se podává i výtečná káva s kondenzovaným mlékem, skořicí a trochou brandy. A pochopitelně nesmíme zapomenout na vyhlášené víno či sekt – cava. Ten čím dál víc šlape na paty francouzskému šampaňskému, chuťově je totiž minimálně rovnocenný, ale stojí jen třetinu ceny.