Putovní budova Bodies přilákala od svého spuštění v roce 1995 na 40 milionů návštěvníků. Unikátní expozice odhalovala lidská těla zbavená kůže, přičemž se o výstavě pravidelně diskutovalo. Mnozí lidé proti ní dokonce i protestovali. Nyní se v německém Berlíně otevírá muzeum, konkrétně Muzeum lidí (Menschen Museum). Tam bude 20 takových exponátů vystaveno nastálo.

Těla odhalují orgány i cévy

Za unikátním muzeem – stejně jako za výstavou Bodies – stojí německý anatom Gunther von Hagens, často přezdívaný Doktor Smrt, a jeho manželka Angelina Whalleyová. Berlín se stal prvním městem, kde je část Hagensova díla zobrazena permanentně. Muzeum lidí se nachází přímo před výraznou budovou televizní věže na náměstí Alexanderplatz.

Gunther von Hagens Menschen Museum

Výstavní plocha zabírá celkem 1.200 metrů čtverečních a obsahuje 20 speciálně upravených a zakonzervovaných těl, která odhalují svaly, vnitřní orgány, cévy a kosti. Kontroverzní je na expozici mimo jiné i to, že těla jsou vystavena v polohách, na nichž vypadají jako živá. Sedí, protahují se či sportují.

Menschen Museum Berlín

Spousta návštěvníků jde do sebe

Podle Whalleyové dává Muzeum lidí návštěvníkům nový pohled na jejich vlastní tělesné schránky. „Po návštěvě našich výstav někteří lidé shodně uvedli, že nyní již neberou svá těla za samozřejmost a podle toho se k nim i budou chovat.“ Dodala, že studie navíc ukázala, že půl roku po zhlédnutí výstavy devět procent kuřáků se svým zlozvykem přestalo, 23 procent lidí začalo více cvičit a 30 procent lidí se začalo stravovat zdravěji.

Menschen Museum

Muzeum lidí štve úřady

Jak už to tak ale bývá, ne všichni v Berlíně byli nadšeni myšlenkou, že v jejich městě budou permanentně vystavena lidská těla. Proti otevření muzea se původně ohradily i úřady, které označily veřejnou prezentaci lidských těl za nezákonnou a oháněly se místními pohřebními zákony. Ještě v loňském říjnu se snažily otevření kontroverzní galerie soudně zabránit. Van Hagen však nakonec případ vyhrál.

Muzeum lidí Berlín