Pobřeží Jihoafrické republiky je nezaměnitelné díky neobyčejnému pohledu na přírodní dominantu – Stolovou horu. Možná sem kdysi zabrousili dávní Féničané, ale oficiálně toto území objevil v roce 1488 věhlasný portugalský lodivod Bartolomeu Dias.

Díky fotbalu se zlepšila bezpečnost

Země však měla špatnou pověst – nejdřív kvůli rasové diskriminaci, pak byla na vině pouliční kriminalita. Jít v noci sám ven se v některých lokalitách opravdu raději nedoporučuje, nicméně v blízkosti letovisek, kde se nacházejí turisté, je bezpečno. Před pěti lety hodně pomohlo Mistrovství světa ve fotbale, kdy se zbouraly některé problémové čtvrti.

Moses Mabhida Stadium JAR

Na druhou stranu – bohaté zážitky, které tu na cizince čekají, všechny obavy bohatě vynahradí. Pochopitelně málokdo vynechá návštěvu metropole. Kapské město dle názoru zkušených cestovatelů patří k nejkrásnějším městům na světě. Ani ne tak architektonicky či díky památkám, ale právě díky nádhernému výhledu na výše zmíněnou Stolovou horu.

Kapské město JAR

Praha se může „jít“ zahrabat!

Co možná překvapí, je naprostá čistota, která by se s nadsázkou dala označit za sterilní. Ulice jsou beze smítka, cestou člověk neustále potkává zaměstnance, jak usilovně leští výlohy, až se lesknou jako zrcadlo. Místní jsou velmi přátelští a rádi se dávají s cizinci jen tak do řeči, prostě tu vládne pohodová atmosféra.

Kapské město JAR

Za návštěvu rozhodně stojí i Mys dobré naděje (který zná každý čtenář dobrodružné literatury), přestože není nejjižnějším bodem Afriky, jak se kdysi námořníci domnívali; ten je o pár desítek kilometrů dál. Cestou se doporučuje nevynechat botanickou zahradu s neuvěřitelnou rozmanitostí pro nás zcela neznámých, ale nádherných květin.

obyvatel Jihoafrické republiky s vlajkou

Nedejte na první dojem

Dalším důležitým centrem země je Pretoria, kam se lze dostat i historickým vlakem. Vagóny jsou sice staré a zvenku vypadají všelijak, uvnitř jsou však zařízeny komfortně. Kdo má pár dní volna navíc, může absolvovat neobvyklou trasu, při níž lze obdivovat tři unikátní přírodní rezervace.

lev Jihoafrická republika

Krugerův národní park a rezervace Mkhaya leží ve Svazijsku, Hluhluwe v Zululandu, přičemž nejproslulejší je prvně jmenovaný.

baobab Jihoafrická republika

Na čtvrtině rozlohy, velké jako naše republika, lze během jediného dne potkat tolik divoce žijící zvěře, kolik jí jinde nespatříte za celý život, dokonce ani během návštěvy ZOO.

hroch JAR

Odhadem zde žijí až tři čtvrtiny živočišných druhů z celé země, nejvíc je tu slonů. Snadno však narazíte i na stádo buvolů…

buvolí stádo Krugerův národní park JAR

Sportovní typy budou ve svém živlu

Jihoafrická republika (zkráceně JAR) oplývá rozmanitostí, úplně jiný pohled nabídne na severovýchodě, v okolí Blyde River Canyonu. Vodopády, hluboké strže, prales, strmé kopce i zlatonosná řeka. To vše je možno vidět a projít.

Blyde River Canyon

Je celkem jasné, že to není nic pro lenochy, ti sem ovšem stejně nejezdí. Dá se říct, že drtivou většinu turistů tvoří ti, co vyznávají aktivní způsob prožití dovolené.

tučňáci JAR

Další rarita je kulinářská, Jihoafričané jsou doslova posedlí venkovním grilováním, neopékají jen maso (steak, který nemá půl kila, je pro ně svačina), ale vše, co mají po ruce – od zeleniny až po pikantní klobásy, k tomu popíjejí výtečné víno. Gril se dá půjčit na většině odpočívadel, cestovat autem je výhodné i díky hodně levnému benzínu…

gril JAR