Skála, která vypadá, jako by do ní byla otisknuta mřížka vaflovače, se nachází v Západní Virginii ve Spojených státech amerických. Však se jí také říká Waffle Rock, tedy Vaflová skála. Vzor je plastický a tak pravidelný, že si ani odborníci nejsou jistí, zda ho stvořila příroda, nebo je původu umělého.

Objevitelka ji považovala za záhadný artefakt

Na neobvyklou skalní stěnku narazila při jedné ze svých vycházek Američanka Betty Webster Bishopová. Bylo to ve třicátých letech minulého století a vzhledem k tomu, že nad povrch země vyčníval jen asi 1,5 metrový kousek kamenného útvaru, měla ho za historický artefakt. V roce 1985 musela být Vaflová skála přenesena z původního místa nálezu do lokality nazývané West Virginia Outlook. Kdyby k přesunu nedošlo, skryla by ji hladina jezera Jennings Randolph, jež vzniklo po vybudování přehrady.

Vaflová skála Waffle Rock USA

Geologové a záhadologové se nejspíš nedohodnou

Geologové, kteří měli v roce 1984 možnost skálu v USA podrobněji prozkoumat, tvrdí, že je to přírodní výtvor. Mřížkovaný vzor prý vznikl před zhruba 300 miliony lety tím, že se písek, který sem nanesly proudy vody, vtlačil do pískovcové vrstvy se skalním podkladem. Vrstev bylo víc a časem se přeměnily do struktur připomínajících vaflový vzor. Měkký pískovec časem popraskal a trhliny zaplnil křemen.

Ovšem je to jen teorie, proti které se staví zastánci hypotézy, že jde o důkaz návštěvy mimozemské civilizace. A konečně je tu i třetí vysvětlující verze, jež praví, že rýhování je zkamenělým otiskem kůže pravěkého ještěra. Kdo má pravdu, co myslíte?