Ministerstva zahraničí Velké Británie a Německa varovala své občany před možnými komplikacemi při cestách na exotické Maledivy. Pobyty na ostrovech by měly být bez potíží. Situace v hlavním městě Male se však může po zatčení bývalého prezidenta Mohameda Našída ještě vyostřit a ohrozit tak turisty, kteří by se v něm zdržovali. Současné nepokoje na Maledivách rozhodně nelze podceňovat…

Je vhodné vyhýbat se shromážděním

Před několika dny se v maledivském hlavním městě odehrály silné protesty, které následovaly po zatčení bývalého prezidenta země. Ministerstvo zahraničí Velké Británie upozornilo své občany směřující do země, aby byli velmi ostražití a aby před cestou do těchto míst učinili preventivní opatření, která by minimalizovala rizika.

Britské zamini pak zdůraznilo, že by se turisté měli držet dále od všech větších shromáždění lidí, kde by mohly propuknout jakékoliv nepokoje. Ačkoliv drtivá většina Evropanů v hlavním městě Male obvykle nepobývá, situace je poměrně nepřehledná. A není jasné, zda se v dalších dnech ještě nevyostří. Ministerstvo poukázalo na skutečnost, že předchozí demonstrace vedly k násilí a hromadnému zatýkání.

Maledivy

České velvyslanectví zde nenajdeme

Turisté v Male zpravidla jen přistávají na mezinárodním letišti a následně malými aeroplány míří rovnou na drobné ostrůvky. Je důležité si uvědomit, že na Maledivách nemá Česká republika oficiální zastoupení. V případě potíží se našinec dočká pomoci až na velvyslanectví ČR v indickém Dillí.

Na Maledivy, které obývá 350.000 osob, jen v roce 2014 zavítalo 1,2 miliónu cizinců. Vzhledem k tomuto číslu není nutné dodávat, že turismus je pro zemi hlavním finančním příjmem. Rekreační střediska jsou rozmístěna jen asi na 70 ze zhruba 1.200 ostrovů. Na většinu navštěvovaných ostrovů se přitom nevztahuje zákaz alkoholu, který v této striktně muslimské zemi platí.