Však ten pocit sami dobře znáte. V druhé půlce března už začíná sluníčko nabírat na síle a vás bude stále více a více lákat vyjet nikoliv na hory, ale někam, kde ve vzduchu ucítíte náznak přicházejícího období tepla. Zejména Středomoří (ale nejen to!) je od konce března do první poloviny května ideální oblastí, kam by měl směřovat váš zrak při výběru destinace pro cestu do zahraničí. Tady je 5 našich tipů, které vás přesvědčí o tom, že jarní dovolená je skvělá a potřebná záležitost!

1/ Pafos, Kypr

Kam jinam byste měli na jaře zamířit, než do rodiště překrásné bohyně Afrodité? Kypr je v hlavní sezóně oblíbenou lokalitou všech turistů, kteří hledají ideální směs příjemného středomořského podnebí, přátelské ostrovní atmosféry a bohaté historie. Na jaře je však vše ještě o to kouzelnější, že ostrov rozkvétá a teploty přímo nahrávají těm, kteří chtějí svou dovolenou trávit aktivněji – na trecích, na kole či třeba i jen na delších procházkách po památkách, kterých je v Pafosu a bezprostředním okolí více než dost.

Pafos

2/ Marrákeš, Maroko

Pokud preferujete toulky městem, lákají vás arabská kultura ovlivněná Evropou a autentická tržiště, možná byste měli zvážit návštěvu jiného světadílu. Tržiště Jemaa el-Fna v marocké Marrákeši je přesně tím místem, které si představíte ve chvíli, když někdo ve vašem okolí nadhodí slovní vazbu „orientální trh“. Několikahodinová procházka místními prodejními uličkami, v nichž se nepozorný člověk snadno ztratí, je nezapomenutelná, zejména je-li zakončena konzumací některé z místních chutných specialit, čerstvě vymačkaného ovocného džusu a kávy vypité v jakékoliv ze zdejších kaváren při západu slunce. Právě v tuto dobu hlavní tržiště každý den oplývá nepřeberným množstvím zvuků a vůní.

tržiště Jemaa el-Fna

3/ Lugano, Švýcarsko

Jestliže jste někdy byli ve Švýcarsku, tak dobře víte, že stačí projet vlakem nějakou horu do vedlejšího údolí a počasí se může změnit docela diametrálně. Ze zasněžených svahů můžete během deseti minut přejet do místa, kde je jaro v plném proudu a počátky léta jsou na dohled. A přesně takovým místem je Lugano (i na úvodním snímku), které je rozprostřené kolem jezera a chráněné horami. Místní mikroklima je přímo stvořené pro příjemné jarní procházky kolem jezera a ochutnávání vín z místního kantonu Ticino, který je vyhlášený skvělým červeným. A určitě si nechte v žaludku místo na úžasné sýry z nedalekých horských vesniček.

Lugano

4/ Provence, Francie

Provence sice není tak na jihu, jak byste si to asi pro komfortní jarní výlet představovali, ale zejména jižní část Provence kolem pobřeží už obvykle může nabídnout velmi příjemné teploty a i zde vše velmi krásně rozkvétá. Osm hodin slunečního svitu denně vám vykouzlí úsměv na tváři, který vám dozajista zůstane ještě několik dnů po návratu do České republiky s nevyzpytatelným aprílovým počasím.

Francie Provence

5/ Sicílie, Itálie

Etnu budou dost možná ještě zdobit bílé stopy sněhové nadílky, ale dole na pobřeží Sicílie bude od poloviny března ideální období k tomu, abyste si tuto oblast detailně projeli. Obvykle se sem mimo sezónu jezdí právě za historií, zejména pak za řeckými a římskými ruinami na jihu a mozaikami okolo známého města Palermo. Pokud vás však historie tolik neláká, možná by vás mohlo přivábit několik malebných míst na vrcholcích místních kopců, z nichž bývá krásný výhled právě na Etnu. Ať už na ní stále ještě je, anebo není sníh…

Sicílie