Největší finské letiště v Helsinkách se stalo prvním v Evropě, kde jsou cestovatelům k dispozici jakési moderní kokony, jež umožňují strávit čekání na spoj prakticky – klidným spánkem. Letiště, které bylo už tak hodnocené jako jedno z nejlepších pro ty, kteří zde potřebují přespat, se tak zlepšuje o další krok.

Hodina vyjde skoro na tři stovky

Helsinské letiště instalovalo celkem 19 zařízení GoSleep, která umožňují najít na letišti tolik žádané soukromí pro cestováním zmožené pasažéry. Záporem by mohla být cena, jež činí devět eur na hodinu, tedy více než 250 korun. Na druhou stranu – pokud si někdo opravdu potřebuje pár hodin v klidu poležet, tak tuto částku uhradí bez mrknutí oka. O to spíš, když má člověk k dispozici i polštáře a přikrývky.

Buňky na spaní v Helsinkách vyrostly v půli února u odletových bran 18 a 38 a obsahují ergonomickou sedačku, která může být převedena do vodorovné pozice stejným způsobem jako sedadlo v business třídě u většiny předních aerolinek. Disponuje pak samozřejmě i krytem, který zabraňuje v proniknutí světla a částečně i hluku dovnitř.

Buňky na spaní dobijí i mobil či laptop

Vše je navíc natolik vychytané, že si uživatelé mohou umístit své příruční zavazadlo pod zmíněnou sedačku a dát si svůj laptop či mobilní telefon dobíjet do vestavěného zdroje elektřiny. Buňky na spaní budou mít tedy více funkcí.

„Rádi bychom pasažérům poskytovali možnost cestování bez stresu a šanci natáhnout se mezi lety. Naše letiště má mnoho pasažérů, kteří je využívají pouze jako přestupní a přes den toho moc nenaspali nebo trpí jet-lagem, tedy pásmovou nemocí. Věřím, že po této službě bude opravdu poptávka,“ uvedl zástupce ředitele letiště Heikki Koski.

Bonusem je i knihovna

Za zmínku jistě stojí informace, že během jara budou tyto letištní kokony v rámci testovacího provozu pro pasažéry zdarma. Požadovat se bude pouze hodnocení, které pomůže službu do budoucna vylepšit.

V minulém roce bylo helsinské letiště serverem SleepingAirports.com vyhodnocené jako třetí nejlepší na světě, co se přespávání týče. Předstihla je pouze asijská letiště v korejském Soulu a v Singapuru. A zástupci finského letiště jdou tomuto ocenění naproti – pro cestující zavedli knihovnu, kde si mohou vyměnit přečtené knihy za jiné, letištní galerii s bezplatným vstupem a také wi-fi zdarma.