Americký stát Jižní Karolína není moc velký ani bohatý, turisté se proto do něj masově nehrnou, což je i výhoda. Při pobytu na venkově si tak mohou připadat jako v dobách, kdy tu první osadníci zakládali svá políčka.

Johna Browna popravili o „kus dál“

Hlavním městem je sice Columbia, ale nejčastějším cílem návštěvníků obvykle bývá historický Charleston. Pokud máte zato, že jeho zvony znáte z písně Černý muž, inspirované osudem bojovníka proti otroctví Johna Browna, tak jste vedle jako ta jedle. John Brown byl sice – 2. prosince 1859 – popraven oběšením, ale v Charles Townu, který se nachází v nejvýchodnějším kraji Západní Virginie – v Jefferson County.

Charleston Jižní Karolína USA

Město v Jižní Karolíně – rozkládající se na území o rozloze 330 km², přičemž 50 km² tvoří vodní plochy – si zachovalo svou typicky starosvětskou atmosféru, i když má pochopitelně hodně daleko k malé osadě, kterou roku 1670 u ústí řeky Ashley založili britští kolonizátoři a pojmenovali ji po anglickém králi Karlu II. – Charles Town. Spojením těch dvou slov vznikl v roce 1783 současný název.

Charleston Jižní Karolína

Ale pozor, v USA je měst se stejným jménem celkem osm a jsou „rozesety“ všude možně, jedno leží dokonce na úplně opačné straně země, v Nevadě. Aby toho nebylo málo, existuje ještě Severní a Jižní Charleston a Mount Charleston…

pobřeží Charlestonu Jižní Karolína

K bavlně se přidala sója

Ale zpátky do Karolíny. Jde o typicky zemědělský stát, velmi teplé a zároveň vlhké subtropické podnebí skýtá ideální podmínky. K tradičně pěstované bavlně a tabáku přibyla kukuřice či sója. Na rozlehlých plantážích sice už nedřou otroci, jinak se toho ale moc nezměnilo…

Pro nás, zvyklé na české lány, jsou rozměry těch zdejších až nepředstavitelné, některé mají rozlohu menšího města. S tím ovšem kontrastuje poměrně nízký počet obyvatel, a to kolem čtyř milionů. Má to své výhody – ti, kteří hledají klid a pohodu, se tu mohou procházet celé hodiny, aniž by na někoho narazili.

pole Jižní Karolína

Pokud jde o krajinu, je převážně rovinatá, s výjimkou členitého pobřeží na východě, kde lze najít hluboké zálivy a menší – i větší – písčité ostrovy. Nevelkým územím protékají také řeky, namátkou Savannah River.

Savannah River

Najdeme tu i krásná jezera Lake Marion, Lake Moultrie, Hartwell Lake aj.

Hartwell-lake

Místní hory zvládnou i méně zdatní

Z jiného soudku je západní oblast, kam zasahuje i Apalačské pohoří s nejvyšší horou Sassafras Mountain (1.083 m), hraničí se Severní Karolínou. Nejkratší trasa vede právě odtamtud, z města Rosman, ani při výstupu z jiných míst turisty nečekají žádné „krpály“, času na kochání je dost.

Sassafras Mountain

Vodomilové zase mohou realizovat své choutky v přímořském letovisku Myrtle Beach a jeho bezprostředním okolí. Nelze vynechat ani Huntington Beach State Park, kde je možné pozorovat mnoho druhů ptáků, a Myrtle Beach State Park, chránící část lesa podél Atlantského oceánu.

Myrtle Beach

Labužníci zase ocení kulinářské umění v mnoha místních restauracích, populární jsou tzv. krabí koláčky, smažená zelená rajčata, krevety a ústřice připravované na mnoho různých způsobů. „Masožravci“ určitě nepohrdnou grilovanými žebírky s pikantními omáčkami…