Zhruba padesát kilometrů dlouhému jezeru Natron, které leží v Africe u hranice mezi Tanzanií a Keňou, místní přezdívají jezero smrti. Však je také doslova a do písmene vražedné. Mnohá zvířata, jež k němu zabloudí, hynou krutou smrtí. Jejich těla pak vypadají, jako by zkameněla.

Za všechno může sopka

Název jezera mnohé napoví – pojem natron je jiným označením pro hydroxid sodný, který je známý jako louh. A věřte, že voda v jezeře má vlastnosti hodně podobné této žíravině. Může za to necelé tři kilometry vysoká sopka Ol Doinyo Lengai a její popel, který padá právě do jezera.

Určitou roli hraje i fakt, že se jezero nachází v extrémně suché a horké oblasti, teplota vody se tak pohybuje až kolem 60 stupňů Celsia! Vzhledem k tomu, že je jezero Natron bezodtoké a jeho povrch bývá pokrytý krustou ze solí, smrt tu nalézají i ptáci, kteří nad ním jen přelétají. Krystaly odrážející paprsky slunce je oslňují a ptáci pak do smrtící vody padají.

jezero Natron

Život tu ale neskončil

Přesto zde jisté druhy zvířat přežívají. Mimořádným podmínkám se přizpůsobily například některé druhy ryb – konkrétně tilapie. A plameňáci lokalitu vyhledávají jako skvělé místo k páření.

Vydáte-li se v budoucnu do Tanzanie nebo do Keni, nezapomeňte se sem zajet podívat. Plavky ale raději nechte doma!