Hodování a pomlázka jsou sice poměrně příjemnými zvyky, ale jak pro koho. Ocení je zejména děti a mládež a také obyvatelé vesnic, v nichž si na tyto – často rozverné – tradice stále ještě potrpí. Doba se však změnila a hlavně ve větších městech jsou Velikonoce, bohužel, spíše přežitkem. Pro většinu populace tyto svátky znamenají jedno – tři dny volna. Jak s nimi letos naložit? Tady je našich 10 tipů, kterak optimálně prožít Velikonoce 2015, tedy první víkend v dubnu plus pondělí k tomu.

1/ Paříž

Francouzská metropole je v rámci našich doporučení už možná tak trošku ohraným tématem, jenomže tentokrát je třeba Paříž ještě více zdůraznit. To proto, že v neděli 5. dubna bude vstup do celé řady muzeí zdarma. Kromě toho, že se obligátně projdete po Champs-Élysées, dáte si kávu na Place de la Bastille (Náměstí Bastilly) či uskutečníte „výšlap“ na Eiffelovku, prohlédnete si gratis například slavný Louvre, Musée d’Orsay (na snímku) či Centre Georges Pompidou (Pompidouovo centrum). Nehledě na to, že si v centru Paříže můžete koupit něco hezkého na sebe. Že to bude stát hrozně moc peněz? Pověra! Kdo hledá, najde…

Musée d'Orsay Paříž

2/ Itálie

Máte-li chuť vyrazit do Itálie na hory, nabízí se například rezidence Baitone, jež je velice oblíbená vzhledem ke své poloze. Nachází se totiž pouhých 50 metrů od lyžařského areálu Palabione. Oblast je vhodná i pro výlety. Za zmínku jistě stojí i fakt, že v tomto období dostanete slevu na ubytování až 50 procent! Jestliže hledáte spíše oddechovou dovolenou v teplejších podmínkách, volte Kalábrii na jihu Itálie, anebo sousední Sicílii. Čekají tam na vás pohoda, příjemné procházky, nádherný hotel s bazénem i výtečná kuchyně. Otužilci si mohou zaplavat v moři. Dlouhodobá předpověď hovoří o tom, že bude minimálně 16 stupňů a jasno k tomu.

Sicílie Taormina

3/ Rakousko

Sousední Rakousko láká turisty převážně na hory. Lyžařská sezóna vrcholí, a tak je třeba toho ještě na poslední chvíli využít. Hodně možností se nabízí například v Salzbursku, někde dostanete až 60 procent slevu, což je důvod minimálně k zamyšlení. Ovšem Tyrolsko předkládá hned několik rozdílných variant, z nichž jsme namátkou vybrali tři. První se týká pobytu na horách, druhá pro změnu dovolené na břehu Bodamského jezera, což je ideální výchozí bod pro výlety, pěší i cyklistické túry. No a do třetice – k mání jsou i privátní penziony v údolí Wildschönau. Velikonoce 2015 můžete strávit také v Korutanech, Horním Rakousku či Štýrsku. Záleží na tom, který kraj vám nejvíce vyhovuje a jak daleko se vám chce cestovat.

Alpy Rakousko

4/ Amsterdam

Do evropských metropolí, kam se nejezdí kvůli lyžování ani koupání v moři, je optimální cestovat zejména na jaře a na podzim, kdy převládají teploty vhodné k procházení se po bulvárech, obchodech a památkách. Nejpopulárnější nizozemské město je lákadlem převážně pro mladé, nejvíce pro milovníky lehkých drog, klubové zábavy a snadno dostupné erotiky. Na své si tam přijde i starší generace a intelektuálové dychtící především po historii. V nabídce zájezdů je například jednodenní pobyt v Amsterdamu, spojený s prohlídkou náměstí Dam, Královského paláce, hlavního nádraží, kostela svatého Nicolase, Rembrandtského náměstí, Buddhistického chrámu, Jižního kostela z roku 1614, brusírny diamantů, Starého kostela (jedná se o nejstarší farní kostel) či divadla Tuschinski Theater. Chcete-li však méně (a hlavně neorganizovaně) poznávat a více si užívat, lze zvolit pro změnu některý z leteckých zájezdů na více dní.

stánek Amsterdam

5/ Španělsko

Příjemné hotely a ještě příjemnější počasí nabízí Costa Brava, tedy pobřežní oblast ve španělském Katalánsku. Tento druh dovolené je vhodný i pro rodiny s dětmi. Nadšení však budou i ti, kteří si chtějí poprvé v životě zatančit pravé flamenco. Obdobnou variantou je Costa Blanca, která se nachází níž, tudíž by tam mohlo být i o něco tepleji. Chcete si počkat na to, až bude u moře pořádný hic? V tom případě je vhodnější volbou eurovíkendBarceloně (na snímku) nebo v Madridu. A pokud hrajete golf, doporučujeme některý z hotelů v Costa del Sol. Tam se však musíte dostat po vlastní ose.

Barcelona Park Guella

6/ Chorvatsko

Tak tady si nezalyžujete, ani kdybyste se rozkrájeli. Velikonoce 2015 v Chorvatsku můžete prožít v přímořských oblastech, avšak o ryze letních teplotách si můžete ještě nechat zdát. Každopádně lze sportovat, chodit na výlety, nebo alespoň na procházky spojené s posezením na čerstvém vzduchu. Spokojení budou i senioři a rodiny s dětmi. Ceny jsou velmi příznivé, vybrat si můžete mezi hotelem a apartmánem. A kam se vydat? Záleží na tom, která lokalita vám je sympatičtější. Na výběr jsou Střední Dalmácie, Jižní Dalmácie, Severní Dalmácie, Istrie a Kvarnerský záliv. Jestliže si chcete zahrát golf, volte Istrii, konkrétně komplex Rezidencija Skiper.

Pula Aréna Chorvatsko

7/ Maďarsko

Co takhle Termální wellness Velikonoce 2015? Jejich součástí je mj. pobyt v lázních v Egeru, návštěva vyhlášeného palóckého festivalu ve vesničce Hollókö, která je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO, dále prohlídka památek a také možnost ochutnávky vín v místních sklípcích. Toužíte-li po větším ruchu a veselí, zkuste rovněž autobusový a organizovaný zájezd s názvem Velikonoční Budapešť (také na úvodním snímku). Ten však není jedinou variantou, metropoli Maďarska můžete poznat i sólově s tím, že se tam sami dopravíte. Jde jen o to, zda upřednostníte klasický hotel, nebo naopak hotel s wellness službami. Zde je aktuální nabídka. Už jste všude byli? Tak zkuste třeba Mosonmagyaróvár, Sárvár, Hévíz či Bük.

Budapešť

8/ Německo

Zalyžovat si lze taktéžNěmecku, možností je celá řada, tady je jejich výčet. A co takhle koupání v největším evropském tropickém světě? V tom případě volte Berlín a Tropical Island. Toskánské lázně a saunu budoucnosti zase můžete navštívit v durynském areálu Hotel an der Therme. Pánové, co raději vyrazit na zápas Borussia Dortmund – Bayern Mnichov do Signal Iduna Parku? K dispozici jsou vstupenky za branku. A pro příznivce výletů do přírody bude to „pravé ořechové“ například hotel Oybiner HofSasku, hotel Ringberg či Berghotel OberhofDurynsku.

Berlín

9/ Slovensko

Nejen lyžování, ale také pěší turistika se nabízí ve Vysokých Tatrách. Další variantou jsou Nízké Tatry, mj. i Chopok a Jasná. Jestliže chcete především túrovat, zvolte hotel bez lyžařů. Anebo upřednostňujete přírodu a wellness? V tom případě vyzkoušejte Tatranské Matliare nebo hotel Trigan Baník v osadě Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách.

Štrbské Pleso

10/ Česká republika

Nechce se vám za hranice, ale ani „trčet“ doma? Česká republika skýtá hodně možností, kterak prožít Velikonoce 2015. Namátkou vybíráme šumavský rekreační areál Na jezeře, vhodný zejména pro sportovce či rodiny s dětmi, dále zámecký hotel Berchtold ve středočeských Kunicích, nekuřácký hotel MontyMariánských Lázních, pražský hotel Aquapalace, liberecké centrum Babylon pro rodiny s dětmi či wellness hotel PanoramaMoravském krasu nad městem Blansko. Anebo si chcete na poslední chvíli zalyžovat? Možností je celá řada.

Moravský kras Punkevní jeskyně