O ostrovu Capri, který leží v Neapolském zálivu v Tyrhénském moři, se někdy hovoří jako o Modrém ostrově. A možná nejen kvůli azurové barvě mořské vody, která ho obklopuje. Capri se totiž navíc pyšní unikátní jeskyní Grotta Azzurra (Modrá jeskyně).

Úzký vstup stresuje turisty

Dovnitř se turisté dostanou pouze na dřevěných lodičkách. Jsou opravdu malé, na každou se vejdou dva, maximálně tři lidé plus průvodce, kormidelník a veslař v jednom. Vstup do jeskyně je velice úzký a navíc i nízký, mnozí z přepravovaných při pohledu na něj zapochybují, zda loďka vůbec projede. Zkušení průvodci ovšem obavy nemají. Vědí, že problémy nebudou, tedy za předpokladu, že všichni uposlechnou jejich příkaz a zalehnou na dno loďky.

Červená má červenou

Většina návštěvníků je z magické atmosféry Modré jeskyně naprosto unesena. Světlo dovnitř proniká pouze přes průduchy pod vodní hladinou a voda z jeho spektra odfiltrovává všechny červené tóny. Dovnitř tak proudí jen azurově modré světlo a vše, co je vidět pod hladinou, vypadá, jako by bylo ze stříbra.

Grotta Azzurra alias Modrá jeskyně

Žily zde mořské panny?

Krásy jeskyně Grotta Azzurra ale lidé obdivují teprve několik desítek let, kdysi se místu náležejícímu Itálii spíše vyhýbali. Báli se, protože tento prostor podle legend obývaly nymfy a mořské panny, které smrtelníkům usilovaly o život.

ostrov Capri