Už několik let patří k nejfrekventovanějším výrazům nejen na internetu, ale také v běžné mluvě pojem selfie. Ten je ve slovníku Oxford Dictionaries Online popsán jako „fotografie sebe sama, běžně pořízená chytrým telefonem nebo webkamerou a nahraná na sociální síť“. Takřka celosvětová selfie mánie zašla tak daleko, že si někteří turisté absolutně nedokáží představit cestu do zahraničí bez držáků sloužících k pořizování autoportrétů. Jenomže některá muzea (a nejen ona!) nedávno těmto závislákům vyhlásila válku a se selfie držáky nesmějí překročit práh!

Aby ne – bezohlední narcisové prostřednictvím speciální tyče, díky níž se na veřejných prostranstvích nadšeně a pořád dokola zvěčňují, ohrožují umělecké předměty i ostatní návštěvníky. Není tedy divu, že v některých budovách a areálech bylo výslovně zakázáno používání „selfie stick“. Prozatím se jedná pouze o aktivitu zahraničních institucí. Česká muzea mají s tyčkou na selfie minimální zkušenosti a její používání nikterak neomezují. Tedy alespoň ne oficiální cestou.

selfie držák

Versailles a Koloseum jdou příkladem

Například ve Francii se selfie držáky nesmějí používat na zámku ve Versailles (na snímku) a v pařížském Musée d’Orsay, jež vystavuje díla předních impresionistů. Ovšem muzeum v Louvru či galerie současného umění v Pompidouově centru selfie tyče zatím nezakázaly. Podle deníku Le Monde však centrum proslulé architekturou odhalující komunikační a rozvodné sítě již možnosti regulace tohoto nového fenoménu zkoumá.

zámek Versailles

Římské Koloseum (na snímku) zapovědělo tyče na pořizování selfie už v únoru. Správci tak chtěli ochránit nejen samotnou památku, ale i 16 tisíc návštěvníků, kteří si denně přijdou amfiteátr z 1. století našeho letopočtu prohlédnout. Selfie držáky se nesmějí používat ani v galerii Albertina ve Vídni, v Národní galeriiLondýně, v komplexu Smithsonovských muzeí ve Washingtonu, v Ústavech umění v Chicagu a Detroitu, v Muzeu moderního umění a v Metropolitním muzeu uměníNew Yorku.

Koloseum

Selfie držáky odmítají i sportovní kluby

Selfie pomocí tyče si však už neuděláte ani na některých fotbalových stadionech. Jedná se například o britské týmy Arsenal a Tottenham Hotspur. Přísná je v tomto ohledu rovněž Brazílie. Fotbalové stadiony v jihoamerické zemi zakázaly selfie tyče kvůli nebezpečí, že mohou být zneužity jako zbraně v boji mezi fanoušky. Také návštěvníci nedávného karnevalu v Riu de Janeiro byli při pořizování selfie odkázáni pouze na vlastní ruku.