Vinařské stezky jsou už běžnou součástí cestovního ruchu. Spojení pohybu (obvykle jízdy na kole) s ochutnávkou výtečného moku nabízejí všechny země proslulé pěstováním vinné révy. Hodně jich je ve Francii, jež je právem označována za království vín. Ta se však může pochlubit i další raritou – jsou jí vína slavných herců.

Pierre Richard dává přednost červenému

Francouzský komik Pierre Richard (na úvodním snímku) byl jeden z prvních ve své branži, který začal profesionálně pěstovat „požehnanou“ révu. Jeho vinohrady se nacházejí na poloostrově Svatý Martin i na jiných místech, obhospodařuje 20 hektarů při produkci 80 000 lahví ročně. Začal už v roce 1986, kdy koupil usedlost v panství Evêque u Středozemního moře.

„Nevěděl jsem, do čeho jdu. Nejdřív jsem musel zrenovovat původní vinice, ale usmálo se na mě štěstí. Hned první sklizeň si vysloužila uznání, takže jsem pokračoval a vytvořil řadu původních – hlavně červených – vín Mon Rouge Pif,“ vzpomíná Pierre Richard.

Získal řadu ocenění v zahraničí, je držitelem prestižních zlatých medailí. Sází na ruční sběr, má i vlastní výrobu dubových sudů. Nabízí hlavně červené, ale má i bílé – Le Demon De L’Éveque Blanc. Vína lze koupit také u nás, stojí kolem čtyř stovek.

víno Pierre Richard

Gérard Depardieu sází na přírodní postupy

Gérard Depardieu se začal věnovat pěstování révy poté, co v roce 1989 koupil v centru proslavené vinařské oblasti Anjou zámeckou usedlost Chateau de Tigne se sklepy a zpustlými vinohrady. Ty postupně rozšiřoval až na současných 120 hektarů.

Gérard Depardieu a víno

„Snažil jsem se o zachování nejvyššího podílu tradičních přírodních postupů, protože to odráží moji základní životní filozofii o lidské svobodě a nespoutanosti. Průměrné stáří révy je 30 let, což umožňuje sklizeň i v nepříznivých ročnících,“ chlubí se herec.

Jeho vína určitě uspokojí i nejnáročnějšího konzumenta. Nakonec ho pije i on sám, který má vybraný jazýček. Produkuje jak červené, tak bílé či růžové. Nejdražší stojí až 1 800 Kč, jiné se ale dá sehnat i za třetinu této ceny.

Karel Roden netouží po kvantitě

Nejen ve Francii jsou však „hvězdná vína“, jedno máme také u nás – Karel Roden. I když se tento vynikající herec pohybuje víc v Hollywoodu, kde je velmi uznáván, stále se vrací do Čech.

Karel Roden koštuje víno s kolegy

Na rozdíl od francouzských kolegů víno sám nevyrábí, to svěřil Adámkovu vinařství z Višňového na Znojemsku. I jeho produkce je malá, ročně jde do prodeje jen kolem osmi tisíc láhví s touto etiketou, jde v podstatě o exkluzivní záležitost.

Oblíbené je Rulandské či Tramín červený, cena se pohybuje od 189 Kč výše. „Pro mě není důležité, jestli víno vydělá, jde o srdeční záležitost. Proto se také nedá koupit všude. Ovšem ten, kdo ho chce, tak si k němu cestu najde,“ tvrdí Karel Roden.

víno Karel Roden