Dostali jste chuť na něco sladkého, ideálně s ovocem? V tom případě naskočte do letadla a vydejte se do Skotska. Kromě toho, že si tam na vlastní oči prohlédnete bájné jezero Loch Ness, metropoli Edinburgh či nejvyšší horu Ben Nevis (1344 metrů), ochutnáte tradiční místní dezert cranachan.

Ovoce je důležitou složkou

Při pohledu na fotografie jistě většina z nás uzná, že tato specialita nevypadá vůbec marně. Určitě nebudete mít problém na ni snadno narazit, stačí vejít do restaurace nebo do cukrárny. V současné době se cranachan vyrábí z ovesných vloček, whisky, šlehačky, medu a čerstvých malin.

skotský cranachan

Tradiční způsob přípravy spočíval v tom, že se na stůl naservírovaly vysoké skleničky a také jednotlivé ingredience ve větším množství. Každý si z nich poté „sestavil“ cranachan podle vlastního gusta.

Cranachan Skotsko

Recept na cranachan pro 4 osoby

To samozřejmě můžete udělat i vy. Není nutné čekat na to, až najdete čas, odhodlání a finance na cestu do Skotska. Nemusíte být zdatní kuchaři, abyste si zvládli cranachan vyrobit sami. K jeho přípravě potřebujete 85 gramů ovesných vloček (nebo kukuřičných lupínků, které však přes noc nenamáčíme), hrnek čerstvých malin (případně jahod), šlehačku a panáka whisky.

Postup:

Ovesné vločky (můžeme je předtím opražit na pánvi) večer zalijeme panákem whisky a necháme přes noc odstát.

Druhý den vložíme na dno sklenice několik malin, na ně přidáme vrstvu šlehačky, na tu nasypeme část vloček.

Posléze postup zopakujeme, a tak získáme šestivrstvý dezert. Dle chuti a vkusu jej můžeme ozdobit například čerstvou mátou, případně polít trochou medu. (Ten lze rovněž přidat například mezi třetí a čtvrtou vrstvu.)

Přejeme dobrou chuť!

skotský dezert cranachan