Ostrov dračí krve – i takto se často říká ostrovu Sokotra, který leží asi 350 kilometrů jihovýchodně od Arabského poloostrova. S draky má ovšem pramálo společného. Přezdívku získal díky bizarním stromům, které zde rostou, dračincům rumělkovým.

Jejich míza je temně rudá, říká se jí proto dračí krev. Římští vojáci ji používali jako antiseptikum na rány utržené v boji a italští houslaři z ní dodnes vyrábějí lak na housle.

Prapodivných stromů zde roste hodně

Nejen dračince ale vábí pozornost turistů. Rostou tu i zvláštní stromy láhvovníky (na snímku). Mají ztluštělé kmeny, které v horkém podnebí (teploty tu dosahují až padesáti stupňů Celsia) zadržují vodu. Jejich baňaté vrcholky zdobí kvetoucí „prstíky“. A najdete tu i kadidlovníky a myrhovníky.

láhvovník Sokotra

Lze říci, že díky izolaci od pevniny si ostrov Sokotra, který patří k Jemenu a který je součástí malého souostroví, zachoval unikátní faunu i flóru. Narazíme tu na druhy rostlin i živočichů, které jinde dávno vyhynuly, zároveň se tu dlouhé roky vyvíjely nové druhy, jež neměly možnost rozšířit se jinam.

Sokotra pobřeží

Sídlil tu i bájný Fénix

Vzhledem k monzunům a rozbouřenému moři bývá ostrov Sokotra téměř šest měsíců v roce nepřístupný. Pokud na něj však zavítáte v příhodné době, uchvátí vás jeho přírodní scenérie, která vypadá neskutečně – spíše jako svět fantazie. A staré legendy vyprávějí, že na Sokotře kdysi hnízdil i bájný pták Fénix. Ten z ostrova vylétal každých pět set let, aby obdaroval lidi ve světě ohněm.

Sokotra