Z dálky připomíná Kryžiu Kalnas – Hora křížů, která se nachází v blízkosti litevského města Šiauliai, obyčejný pahorek. Ačkoli nevysoký (vypíná se jen do výšky 105 metrů), je významným poutním místem. Stojí na něm desítky tisíc křížů – obřích i miniaturních symbolů víry. Většina z nich je ze dřeva, některé jsou však z kamene, kovu nebo plastu.
Dříve zde plál věčný ohen
Daná lokalita byla podle pověstí a legend kdysi posvátnou. Pohané zde údajně udržovali věčný oheň a uctívali svá božstva. První novodobé kříže se tu objevily po povstání proti carské nadvládě v roce 1831, když zde Litevci pochovali své blízké, kteří během této události zahynuli.
Na počátku 20. století bylo na pahorku přibližně 100 křížů, ovšem jejich počet díky domácím i zahraničním poutníkům narůstal. V době, kdy byla Litva součástí Sovětského svazu, se vládnoucí režim pokusil místo jako nežádoucí náboženský a národní symbol zlikvidovat. Kříže byly opakovaně ničeny buldozery, ale místní obyvatelé je vždy znovu postavili.
Hora křížů nadchla také papeže
V roce 1993 navštívil Kryžiu Kalnas i papež Jan Pavel II. a nechal tu postavit dřevěnou sochu Krista. Dnes je Hora křížů cílem mnoha turistů i poutníků z celého světa a senzitivnější lidé označují místo za mystické. Tvrdí, že tu proudí silná pozitivní energie.