Z dálky připomíná Kryžiu Kalnas – Hora křížů, která se nachází v blízkosti litevského města Šiauliai, obyčejný pahorek. Ačkoli nevysoký (vypíná se jen do výšky 105 metrů), je významným poutním místem. Stojí na něm desítky tisíc křížů – obřích i miniaturních symbolů víry. Většina z nich je ze dřeva, některé jsou však z kamene, kovu nebo plastu.

Dříve zde plál věčný ohen

Daná lokalita byla podle pověstí a legend kdysi posvátnou. Pohané zde údajně udržovali věčný oheň a uctívali svá božstva. První novodobé kříže se tu objevily po povstání proti carské nadvládě v roce 1831, když zde Litevci pochovali své blízké, kteří během této události zahynuli.

Hora křížů Polsko

Na počátku 20. století bylo na pahorku přibližně 100 křížů, ovšem jejich počet díky domácím i zahraničním poutníkům narůstal. V době, kdy byla Litva součástí Sovětského svazu, se vládnoucí režim pokusil místo jako nežádoucí náboženský a národní symbol zlikvidovat. Kříže byly opakovaně ničeny buldozery, ale místní obyvatelé je vždy znovu postavili.

Hora křížů nadchla také papeže

V roce 1993 navštívil Kryžiu Kalnas i papež Jan Pavel II. a nechal tu postavit dřevěnou sochu Krista. Dnes je Hora křížů cílem mnoha turistů i poutníků z celého světa a senzitivnější lidé označují místo za mystické. Tvrdí, že tu proudí silná pozitivní energie.

Křížový vrch Polsko