Nejvyšší hotel světa ve švýcarském podhůří? Hypermoderní mrakodrap o výšce 381 metrů by měl vyrůst ve známém resortu Vals. Vesnici s tisícovkou obyvatel, ležící v nadmořské výšce kolem 1250 metrů, však tato představa poměrně děsí. Proč? Protože je značně reálná. Jak už to tak ale ve Švýcarsku bývá, poslední slovo bude mít referendum.

Po zveřejnění prvních vizualizací vypovídajících o tom, jak by měl výkřik moderní architektury vypadat, se vyděsil nejeden Švýcar obývající tuto oblast. Hotel by totiž měl mít pouhých 107 pokojů, avšak vlastní lázně, bazén, restaurace, knihovna, taneční sál, umělecká galerie a samozřejmě bar na samém vrcholu budovy chybět nebudou. Tedy pokud stavba bude skutečně zrealizována.

vizualizace hotelu - Vals Švýcarsko

Jedna výplata vám stačit nebude

A cena ubytování? Vzhledem k tomu, že každý pokoj bude mít samostatné podlaží, zavítají sem opravdu jen ti nejbohatší. Ceny budou začínat v přepočtu na 25 000 korunách za pokoj, ale bude-li zákazník chtít to nejlepší, bude muset zaplatit více než 600 000 Kč za jednu noc.

Americké architektonické studio Morphosis, které za návrhem stavby stojí, tvrdí, že do krajiny zapadne velmi dobře. Boky hotelu totiž budou oplývat zrcadlovým efektem, což by mělo pomoci v tom, aby objekt nepůsobil jako pěst na oko. Naopak prý lidem poskytne jinou perspektivu na okolní krajinu, tvrdí oceňovaný architekt Thom Mayne, který studio vede.

vizualizace Morphosis

Nejvyšší hotel světa zatím nese název Marriott

Pokud opravdu dojde k výstavbě kolosu, měl by být dokončen už v roce 2019. Stal by se nejvyšším hotelem světa a předčil by tak JW Marriott Marquis nacházející se v Dubaji. Jenomže Vals není Dubaj. A zlobí se nejen místní občané, ale i švýcarští odborníci. Ti o unikátu, který by měl vyjít na více než pět miliard korun, nechtějí ani slyšet.

„Mrakodrapy v Alpách? To je absurdita,“ prohlásil profesor architektury z Curychu Vittorio Lampugnani. Souhlasí třeba také architektonický kritik Benedikt Loderer, jenž uvedl, že Švýcarsko nepotřebuje ubytovat větší množství turistů na tak malém místě v horách. Stavbu hotelu označil za pouhý marketing. Dodal, že věří, že k ní nakonec nedojde.

Nejvyšší hotel světa Vals vizualizace

Verdikt padne na podzim

Projekt musí ještě dostat povolení k započetí výstavby. A v tom může být kámen úrazu. Vzhledem ke švýcarské přímé demokracii to totiž znamená, že o potencionální realizaci tohoto gigantu rozhodnou místní v podzimním referendu.