Holandské tulipány jsou pojmem, zná je snad každý. Ale ten, kdo neviděl na vlastní oči desítky kilometrů pestrobarevných lánů, je asi těžko dokáže plně ocenit.

Tulipán pochází nejspíš z Asie a za své jméno vděčí doktoru Nicolaesovi Tulpovi. Toho kromě jiného proslavil Rembrandtův obraz, kde studentům předvádí pitvu. Ze svých cest Tulp přivezl i čajovníkové lístky, právě on „naučil“ Holanďany a poté i celý svět pít tento aromatický nápoj.

Místní zahradníci mají jejich pěstování v malíčku

Pro nás je zajímavé, že se přátelil s Janem Amosem Komenským, bydleli dokonce ve stejné ulici. Ale zpátky k tulipánům. Ty lze v Nizozemsku již od začátku jara obdivovat všude, zvlášť romantický pohled je na záhony v sousedství malebných domků či větrných mlýnů.

Důvod, proč se jim právě zde daří tak dobře, spočívá především v ideálně propustné, písčité půdě. Navíc je pro místní zahradníky jejich pěstování něco jako fetiš, vysazují je tak, aby barevně dokonale ladily, mají na to přirozený cit.

Kdysi dokonce rozsáhlá pole před nájezdy zlodějů hlídali policisté, dnes už to sice tak přísné není, nicméně se nedoporučuje trhat tulipány bez svolení majitele, i když jejich astronomické množství všude kolem k tomu svádí…

Keukenhof

Pravděpodobně se jedná o světový unikát

Kdo si chce maximálně vychutnat krásu a vůni tulipánů, ale i dalších květin, měl by navštívit park Keukenhof v městě Lisse nedaleko Amsterdamu. Je největší svého druhu na kontinentě – i proto se mu také říká Zahrada Evropy – a možná i na světě.

Najdeme tu cca sedm milionů (!) kytek. Asi nebude od věci vysvětlit trochu podivný název parku, v překladu totiž znamená – Kuchyňská zahrada. Datuje se od patnáctého století, kdy majitelka panství dovolila poddaným, aby na jejím pozemku pěstovali aromatické bylinky pro přípravu pokrmů.

tulipány v parku Keukenhof

Park zabírá už 32 hektarů

V roce 1949 Asociace pěstitelů tulipánů pověřila architekty úkolem vytvořit reprezentativní zahradu v anglickém stylu, aby pozdvihli důležitost národní květiny. V poválečném období hospodářské krize totiž obyvatelé měst její cibule dokonce jedli!

Pro záměr se povedlo získat hraběte van Lyndena, majitele panství Keukenhof, který dal k dispozici rozlehlý park kolem svého zámku. Ten se později kvůli velkému zájmu rozšiřoval, dnes se rozkládá na dvaatřiceti hektarech!

Keukenhof Nizozemsko

Podívanou umocňují sochy

Tulipánů je tu kolem sto padesáti druhů, takže určitě nehrozí, že vás pohled na ně brzy omrzí. Návštěvníci mají spíš opačný problém – nevědí, co obdivovat dřív. A kromě očí si na své přijdou i čichové buňky, vůně je až omamná. Patrně nejvíc jsou cítit hyacinty.

Park také spolupracuje s předními výtvarníky, takže jsou tu k vidění i sochy či další umělecká díla, citlivě umístěná tak, aby krásu květin nerušila, ale spíš ještě umocnila. Trávník je tak sytě zelený, až se zdá, že ho přibarvují!

Keukenhof Lisse

Květinový trh otevřou na podzim

Ve volném prostoru jsou jezírka, které jen dotvářejí úchvatné panorama, ale také obří skleníky a prodejny, kde lze koupit sazenice i dalších květin, ceny bývají více než kulantní. Přitom délka pěstebního cyklu od semene až k cibuli je neuvěřitelně dlouhá – 25 až 30 let!

Výjimečné věci trvají krátce, což se týká i Keukenhofu. Ten je otevřen pouhých osm týdnů – od 19. března do konce května, poté tulipány odkvetou. Nicméně se tam na podzim koná velký květinový trh – Bloemenbollenmarkt. Vstupné činí 12,5 euro pro dospělé a 5,5 pro děti.

park Keukenhof