Nejvyšší vodopád světa Salto Angel leží na řece Gauja, v povodí Orinoka ve Venezuele. Je několikastupňový, celkově měří neuvěřitelných 979 metrů – možná dokonce i kilometr!

Dostanete se k němu motorovou kánoí

Patří k vrcholům takzvané zážitkové turistiky, která nevyžaduje ani tak velké finanční prostředky, jako spíše dostatek času. Nejnákladnější položkou (minimálně 31 000 Kč) je letenka do Caracasu, metropole země, odkud je nutné dostat se do města Ciudad Bolívar. To je skoro na opačné straně, navíc nejbližší silnice je od vodopádu vzdálená 200 kilometrů.

Dobrodruzi zvolí cestu indiánskou motorovou kánoí s průvodcem proti proudu řeky, což sice zabere několik dní, ale o to více toho prožijí…

Salto Angel detail

Je hlučnější než kterákoliv tchyně

Tuto nabídku mají jen některé cestovní kanceláře, zahrnuje i táboření v džungli, což je pro každého nezapomenutelné. I proto, že ve zdejším říčním systému lze narazit na krokodýla orinockého. Zástupců tohoto druhu je ovšem už tak málo, že se s nimi setkáte jen velmi zřídka.

Vyskytují se tu však i dravé piraně, nicméně žádného turistu ještě nesežraly. Skutečnost, že se blížíte ke konci cesty, poznáte po sluchu už padesát kilometrů předtím. Tak daleko jsou totiž slyšet masy vody vrhající se ze skalní stěny dolů!

Salto Angel Venezuela

Inspiroval slavného spisovatele

Její množství se navíc mění, v období dešťů stoupá i desetinásobně! Jinak vrcholky zdejších stolových hor, odkud padá, se zdvihají téměř kolmo, jakoby snad vyrůstaly z džungle Guayanské vysočiny. Je to prostě mystické místo.

Právě sem umístil sir Arthur Conan Doyle děj románu Ztracený svět. A až tak úplně se nemýlil! Dinosauři a jiná pravěká zvířata tu sice nežijí, avšak roste zde obrovské množství rostlin, které nenajdete nikde jinde na světě, a to včetně masožravých květin.

vrcholek nejvyššího vodopádu světa

Nejvyšší vodopád objevil americký letec

Do češtiny se název vodopádu ve Venezuele překládá jako Andělský, což ale není úplně přesné. Nemá totiž nic společné s nebeskými okřídlenými posly, je pojmenován po americkém letci Jimmym Angelovi, který ho objevil!

To, jakým způsobem se tak stalo, se může zdát jako smyšlenka. V roce 1921 ho najal hledač zlata McCracken, podle jeho tvrzení se ve zdejších horách volně povalovaly kusy žlutého kovu. A skutečně ho našli, ale tolik, že vzlétnout s ním bylo mimořádně riskantní.

Pobrali, co mohli, a nakonec úspěšně odstartovali s tím, že se pro zbytek pokladu vrátí. Jenomže neměli mapu, McCracken spoléhal na svou paměť. Když pár dní po návratu náhle skonal, tajemství o poloze hory zlata si odnesl do hrobu. Jimmy se však nevzdal.

Salto Angel večer

Kde se nachází zlatý poklad?

Pátral po něm dál, a tak se stalo, že v roce 1935, kdy letěl nad Guayanskou vysočinou, uviděl obrovský vodopád. Podle legendy ho pohled na něj tak ohromil, že nezvládl řízení a nosem letadla narazil přímo doprostřed.

Ale jako výborný letec se i z této prekérní situace dostal a odletěl, na základě jeho zprávy byla o dvanáct let později k vodopádu zorganizována americká expedice, která ho přesně změřila a pojmenovala po Jimmym Angelovi.

Ten až do své smrti bezvýsledně hledal zbytky zlata, někde asi dodnes leží. Nakonec byl Angel spokojen i s tím, že se zasloužil o objevení jiného, nehmotného, ale možná cennějšího pokladu. I proto byl na Jimmyho přání jeho popel rozprášen u vodopádu.

nejvyšší vodopád světa Salto Angel