V metropoli indických svazových států Harijány a Pandžábu, v Čandígarh, se nachází Kamenná zahrada. Založil ji Nek Čand. Tento muž pracoval kdysi jako silniční inspektor a ve volném čase shromaždoval na nevyužité parcele vládní části města zvláštně tvarované kameny a recyklovatelný odpad. Roku 1965 začal sesbíraný materiál zpracovávat, vytvářel bizarní svět soch lidí i zvířat, skulptur, romantických skalních koridorů, mozaik…

Původně šlo o nelegální stavbu

Vzhledem k tomu, že Čandovo dílo vznikalo bez povolení z oficiálních míst, málem ho buldozery srovnaly se zemí. Jeho práce však natolik zaujala, že mu město nakonec dalo na pomoc několik desítek dělníků a získal i finanční podporu. Pro veřejnost se pak jeho Kamenná zahrada otevřela jako oddechové centrum v roce 1976 a z Neka Čanda se stal světově proslulý umělec.

Kamenná zahrada

Nechybějí sochy ze střepů

Některé z artefaktů Čandovy zahrady jsou dílem přírody, jiné vymodeloval z betonu. Zahrada má nespočet pavilonů, které působí jako ze světa pohádek. Určité části zahrady připomínají spíše galerii mimozemského umění, některé sochy jsou poskládány z keramických střepů, jiné ze zlomků skleněných náramků. Centrem zahrady protéká i umělá řeka.

Kamenná zahrada v Čandígarh

Denně sem zavítají tisíce návštěvníků

Zahradu rozkládající se na ploše deseti hektarů navštíví denně až pět tisíc návštěvníků. Patří tedy k nejnavštěvovanějším místům Indie.

Kamenná zahrada Indie