Na severu Polska v obci Szymbark mají dům, nad kterým jen zavrtíte hlavou. Proč? Bydlet se v něm nedá, je totiž celý obráceně. Jeho základy se tyčí k nebi a stojí na střeše!

Recesistickou poschoďovou dřevostavbu se sedlovou střechou vybudovali místní dobrovolníci pod vedením architekta Daniela Czapiewského – prý jako připomínku bývalého režimu.

Pohromadě drží díky speciální konstrukci

Dovnitř se návštěvníci dostávají střešním oknem. Pohybují se po stropě, nad kterým visí nábytek a bytové doplňky ze socialistických časů, včetně černobílého televizoru. Obrácený dům se stavěl čtyřikrát déle než normální stavba a také se dost prodražil. Však také jen na vybudování základů bylo zapotřebí 200 kubických metrů betonu. Pohromadě ho drží speciální kovová konstrukce.

převrácený dům Szymbark

Podobných staveb je ve světě více

Obrácený dům však nenajdeme pouze v Polsku, ale také například v severovýchodním Německu – ve středisku Trassenheide. A další se nachází na Floridě; ten se dokonce pyšní autem, zaparkovaným vzhůru nohama. Pozadu nezůstali ani v Moskvě a dokonce také v Petrohradu. Tamější dřevěný domek je ovšem nejméně originální ze všech zmíněných staveb…