Máte pro strach uděláno? Tak to byste měli vyrazit za potápěním do Královniných zahrad – Jardines de la Reina, což je výrazně protáhlé souostroví, nacházející se jižně od ostrova Kuba v Karibském moři. Pojmenování dostalo od Kryštofa Kolumba na počest španělské královny Isabely Kastilské.

Stačí čtyři a půl hodiny plavby a ocitnete se před výzkumnou stanicí Tortuga, která je zároveň hotelem pro potápěče. Jsou zde tři největší korálové útesy na světě, celkem více než dva tisíce kilometrů čtverečních chráněné půdy.

výzkumná stanice Tortuga

Většinou jsou na lidi hodní

Ostrovy jsou neobydlené. Smí se zde potápět maximálně 500 lidí za rok. Možná proto na Jardines de la Reina zažijete jeden z nejadrenalinovějších momentů vůbec. Taková večeře ve společnosti obřího krokodýla není žádný problém!

Jardines de la Reina Karibik

Pokud nebudete mít strach vlézt do vody k mořským krokodýlům, naskytne se vám jedinečná příležitost natočit a nafotit si je pěkně zblízka. Agresivní jsou prý jen občas. Máme na mysli menší krokodýly, kteří dorostli do délky dvou metrů. Jakmile osobně poznáte Franca, do těchto vodních plazů se naprosto zamilujete.

krokodýl Franco

Franco žije volně v okolí ostrova, ale každý večer je na lodi pravidelným návštěvníkem. Mezi 17. a 18. hodinou, kdy se podává večeře, připlouvá a čeká na Joela.

krokodýl na Jardines de la Reina

To je místní Kubánec, jenž se o chod hotelu-lodě stará. Mezi krokodýlem a člověkem se v průběhu let vytvořilo zvláštní pouto, kdy Franco dokonce slyší na jméno!

krmení krokodýla Franca

O kuře se rád přetahuje

Joel si z něj udělal místního mazlíčka. Vždy mu přiváže kuře na vlasec a hodí mu ho do vody. Tak půl hodiny se oba kamarádi o kus žvance přetahují. Franco maso pustí, Joel mu ho hodí, Franco klape tlamou, nechává si maso z huby vytrhnout. Pro oba se jedná už o jakýsi rituál.

krokodýl Franco Karibik

Přestože je Franco velmi přátelský, žádný turista nechce za ním do vody vlézt. Nikdo ani netuší, jak je krokodýl starý. Franco měří asi 4,5 metru. Po večeři se ještě pár minut „válí“ u lodi, odpočívá. Pak zmizí a vrací se až další den.

Jardines de la Reina

Foto – Markéta Schusterová