V roce 1994 byla v jižní Francii u obce Vallon-Pont-d’Arc objevena pravěká jeskyně Chauvet. Nacházejí se v ní až 36 000 let staré malby zvířat, které mají vynikající úroveň a jsou velmi dobře zachovalé. Není divu, že turisté do ní nemají přístup. Minulý týden však byla kilometr od ní – za účasti prezidenta Françoise Hollanda – slavnostně otevřena její takřka dokonalá replika nazvaná Pont d’Arc.

Originál byl zatarasen 20 tisíc let

Pravá jeskyně Chauvet je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je starší než slavná „pravěká galerie“ Lascaux v jihozápadní Francii. Velká je přibližně 8500 metrů čtverečních a do chvíle, než ji objevil speleolog Jean-Marie Chauvet se svými kolegy E. Brunel-Deschampsovou a Ch. Hillairem, do ní – podle odborníků – zhruba 20 000 let nikdo nevstoupil. Zjevnou příčinou byl sesuv kamení, který uzavřel její vstup.

Na více než sto kresbách a malbách, jež byly v Chauvet nalezeny, figuruje nejméně 13 druhů zvířat, včetně jeskynních hyen, medvědů, gepardů a lvů. V některých případech jsou zvířata zachycena v pohybu nebo tvoří skupiny.

Otisky chodidel zastínily konkurenci

Vedle toho je v jeskyni množství geometrických kreseb, linek a bodů. Dále tam byly objeveny i další předměty a stopy lidské činnosti, například černý nános od sazí z pochodní, jimiž se v jeskyni svítilo, otisky dětských rukou, stopy medvědů a množství kostí.

V jeskyni Chauvet, jež byla pojmenována po svém objeviteli, se nalézají také údajně nejstarší zachované otisky bosých nohou druhu Homo sapiens, staré 20 000 až 30 000 let.

Napodobenina jeskyně Chauvet je takřka k nerozeznání

Nedávno otevřená replika Pont d’Arc má stejnou teplotu i vlhkost jako její předloha. Návštěvníkům ukazuje zhruba tisíc kreseb, včetně 425 zobrazení různých druhů zvířat, například mamutů a nosorožců. Kresby jsou vytvořeny pomocí dřevěného uhlí tak, jak to dělali předchůdci lidí.

malby v jeskyni Pont d'Arc

Atmosféru jeskyně Pont d’Arc umocňují také kosti a otisky medvědích tlap. Cílem tvůrců je, aby se tam lidé cítili stejně, jako kdyby navštívili originál – jeskyni Chauvet.

Projekt „spolknul“ miliardu a půl

Replika byla vybudována nad obcí Vallon-Pont-d’Arc v oblasti Ardeche, která je – kromě unikátní jeskyně Chauvet – známá řadou dalších prehistorických jeskyní a míst. Projekt Pont d’Arc si vyžádal investice ve výši 55 miliónů eur (1,5 miliardy korun). Součástí expozice je rovněž informační centrum, kde se návštěvníci dozvědí více o každodenním životě dávných předků i o tom, jací živočichové kdysi na tomto místě žili.

Úřady očekávají zhruba 350 000 návštěvníků ročně, což by mělo oživit místní ekonomiku. „Není to zábavní park. Jeskyně Pont d’Arc je kulturním, vědeckým a turistickým místem,“ zdůraznil speleolog a spoluautor projektu Pascal Terrasse.

jeskyně Pont d'Arc Francie