Vesmírný koráb svým krystalickým tvarem připomíná jedna z nejvýraznějších moderních budov, na které narazíme během pobytu v Amsterdamu. Jmenuje se EYE Film Institute neboli Filmový institut EYE a nachází se na břehu řeky IJ, naproti hlavnímu nádraží.

Slavnostní otevření unikátního objektu, v němž se spojilo Holandské filmové muzeum s několika menšími filmovými nadacemi, se uskutečnilo v dubnu roku 2012 za účasti – dnes již bývalé – královny Beatrix. Institut se rázem zařadil mezi stěžejní atrakce hlavního města Nizozemska.

Filmový institut EYE v Amsterdamu

Vymysleli ho Rakušané

Amsterdamský EYE Film Institute navrhla vídeňská architektonická firma Delugan Meissl, která se pyšní četnými úspěchy v tuzemských i mezinárodních soutěžích a která se proslavila budovou Porsche Museum ve Stuttgartu. EYE Film Institute svým designem koresponduje s nedalekou výškovou budovou nazvanou Overhoeks Tower (dříve Shell Oil Tower). Ta ovšem – na rozdíl od EYE – působí poměrně skromným dojmem.

EYE Film Institute

Hlavní vstup do EYE Film Institute je z nábřežní plošiny, kam se většina návštěvníků dopravuje trajektem z protějšího nádraží. Když vejdeme do objektu, ocitneme se přímo uprostřed prostorné budovy. Mimo jiné se před námi otevře 1200 čtverečních metrů přehledné a vzdušné výstavní plochy, která je navíc nádherně osvětlená.

foyer EYE Film Institute

Kinosály pojmou 642 diváků

Nenajdeme tam však pouze holé zdi. EYE Film Institute nabízí návštěvníkům několik variant nejen kulturního vyžití. V suterénu je umístěna stálá expozice dějin kinematografie se šesti – automobily připomínajícími – stánky, jež nabízejí multimediální kinematografický kvíz. Dále tu můžeme zhlédnout dočasné výstavy, které rovněž využívají nejmodernější způsoby prezentace, a také nejrůznější umělecké instalace.

Ve čtyřech – po jednotlivých patrech „rozházených“ – kinosálech jsou pravidelně promítány klasické filmy. Nejmenší z nich má pouze 67 sedadel a působí nostalgickým dojmem, jelikož je navržen ve stylu pařížských kin z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Další dva mají 130 sedadel a ve čtvrtém – situovaném v horním patře – se odehrávají filmové premiéry. Ten disponuje 315 sedadly.

Filmový institut EYE interiér

Restaurace zavírá až po půlnoci

Nepřehlédnutelná je rovněž restaurace ve foyeru – s venkovní terasou a výhledem do okolí. Vaří se zde až do 22 hodin, u kávy či vína si ovšem můžete posedět ještě tři až čtyři hodiny poté. O několik metrů dál nechybí ani obchůdek s filmovými memorabiliemi, DVD a pohlednicemi. Většina návštěvníků se shoduje v tom, že EYE Film Institute v Amsterdamu patří k nejlepším filmovým muzeím na světě. Určitě i proto, že se nejedná pouze o muzeum.

Od pondělka do čtvrtka je otevřeno od 10 hodin dopoledne do jedné hodiny ranní, od pátku do neděle dokonce až do dvou do rána. Vstupné na výstavy, filmy či koncerty se pohybuje v rozmezí 10 až 15 eur, děti a senioři mají samozřejmě slevu.

EYE Film Institute Amsterdam