Poblíž čínské vesnice Š‘-jen Pej-cchun v provincii Zhejiang se na rozloze jednoho kilometru čtverečního rozprostírá podzemní jeskynní komplex Longyou. V roce 1992 ho náhodou objevil jeden z vesničanů a dodnes je toto podzemní město pro mnohé odborníky záhadou.

Podzemní město v Číně je vytesané do tvrdého prachovce, sahá do hloubky 30 metrů. Najdete tu 36 sálů s rovnými stěnami a stropy podepřenými pilíři, kamenná schodiště, mosty i umělá jezera.

Kde se jeskyně „najednou“ vzaly?

Vědci spočítali, že na výstavbě tohoto díla musela pracovat ve dne v noci přinejmenším tisícovka lidí po dobu šesti let. A to brali v potaz pouze hrubou práci, nikoli následnou precizní výzdobu. Vědce rovněž udivuje, že o jeskynním komplexu není v historických pramenech ani zmínka.

komplex Longyou

Zároveň nemají ponětí, jakou techniku někdejší stavitelé používali, jelikož v jeskyních nebyly nalezeny žádné pracovní nástroje. Otázkou pro badatele je i to, čím si dělníci při práci svítili, neboť se v komplexu nenašly stopy po ohni a kouři.

Jednou z variant jsou obří sklady

Podle některých expertů mohlo jít o tajné vládní prostory, jiní zastávají hypotézu obřích skladišť a další hovoří dokonce o hrobkách starých císařů. Ovšem lidské ostatky tu nalezeny nebyly. A kdyby byla pravdivá teorie, že se tu těžily vzácné druhy nerostů, podzemní sály by určitě nebyly tak pěkně vyzdobené.

Longyou Čína