V městečku Jonsdorf, v Žitavských horách nedaleko českých hranic, najdete tropický svět rostlin a motýlů. Právě tady je Schmetterlingshaus – Motýlí dům. Jde o osmihrannou budovu se skleněnou střechou, vytápěnou na konstantní teplotu kolem 25 stupňů Celsia. Udržuje se v ní zhruba pětasedmdesátiprocentní vlhkost vzduchu.

Schmetterlingshaus Německo

Uvidíte krasavce z Indonésie i Ameriky

Motýlí dům v Německu se veřejnosti otevřel před 11 lety. Mezi břečťany, palmami, banánovníky a bambusovníky tu lze velmi zblízka pozorovat krásně zbarvené i dovedně maskované tropické motýly. Poletuje jich tu na 35 druhů v počtu několika set kusů, jde o motýly z Indonésie, Austrálie, Jižní Ameriky, Číny i dalších koutů světa.

Motýlí dům Jonsdorf

Shlukují se u misek s ovocem a vábí je vůně karafiátů v karafách (viz úvodní snímek). Spatříte tu ovšem i motýlí vajíčka, housenky a kukly. Atmosféru imitující prostředí džungle dokresluje jezírko s malým vodopádem.

jezírko v Schmetterlingshausu

Na své si přijdou také arachnofobici

Vstupní halu Motýlího domu ozvláštňuje třímetrové akvárium s mořskou vodou a barevnými korálovými rybkami, třiceti druhy různých korálů a se sasankami. V prvním patře budovy si pak můžete v teráriích prohlédnout množství plazů, hadů, želv, ještěrek či pavouků. Většinou jsou původem z pouští a pralesů.

Schmetterlingshaus Žitavské hory