Zanzibar sice formálně spadá pod Tanzanii, ale má vlastního prezidenta, parlament i vlajku. Přestože leží u východoafrického pobřeží, většina obyvatel vyznává korán.

Stejnojmenné hlavní město, kde převaha turistů začíná pobyt, má neopakovatelnou atmosféru. Hlavně jeho stará část Stone Town, kde to žije ve dne i v noci. Jinak až na Sultánův palác (uvnitř je muzeum, v němž si lze udělat přehled o životě bývalé panovnické rodiny) a katedrálu tu není pro „památkáře“ nic moc k vidění.

Sultánův palác Zanzibar

Nejslavnější rodák (skoro) nikoho nezajímá

Fanoušci skupiny Queen a jejího protagonisty Freddieho Mercuryho, kteří dobře vědí, že se zpěvák narodil právě tady, neopominou navštívit jeho rodný dům. Ten však není snadné najít.

I když jde o určitě nejslavnějšího rodáka, většina místních ho nezná. Jako muslimové poslouchají jinou hudbu. Asi proto dům není nijak zvlášť označen, jen cedulí a nástěnkou.

rodný dům Freddieho Mercuryho Zanzibar

Večeří se hlavně venku

Kdo si tu bude připadat jako v ráji, jsou rybáři a všichni, co rádi jedí plody moře. Každý večer se ulička u Sultánova paláce promění v síť restaurací pod širým nebem.

Ryby – lze si vybrat z několika druhů – se podávají na špízu. Vykostěné, společně se zeleninou, jsou díky mnoha používaným přísadám velmi chutné a pikantní.

město Zanzibar

Koření má vlastní ostrov

Mezi hlavní lákadla patří různé druhy koření, to má dokonce asi 15 kilometrů od centra svůj vlastní ostrov. Pořádá se sem dokonce krátký zájezd, tzv. Spice tour, kdy je lze ochutnat.

A že jich tedy je! Namátkou – kurkuma, papája, kakaovník, kávovník, skořicovník, muškátový oříšek, grapefruit, citrónová tráva, vanilka, kardamom a mnohé další.

Žraloci tady nekoušou

Místní se snaží turistům zprostředkovat další nevšední zážitky, jako je potápění „na lehko“ (šnorchl, ploutve, brýle) 53 kilometrů jižně od hlavního města, v letovisku Kizimkazi.

Nejúžasnějším překvapením je, když se pod hladinou či na ní objeví delfíni. Jak bývá jejich zvykem, jsou velmi hraví. Dá se s nimi plavat a kdo má štěstí, může se jich i dotknout.

O něco dál se v těchto vodách vyskytuje i plejtvák obrovský, kterého lze poznat podle „zpěvu“. Vyskytují se tu též velryby i žraloci, ale jen malí, zhruba metroví, nejsou nebezpeční.

pláž v Zanzibaru

Kvůli listí neznají sestru

Jinou atrakcí je krmení želv obrovských na ostrově Prison Island. Ty zde žijí volně, ale vzhledem k „rychlosti“ těchto zvířat si člověk připadá jako ve zpomaleném filmu.

Ovšem za nabízenou potravou, kterou je zelené listí, jdou cílevědomě. Nic je nedokáže zastavit, jedna leze přes druhou. Kdo je netrpělivý, může jim ho přinést až pod nos.

želvy v Zanzibaru

Chobotnice plavou v mléce

Když jsme u toho, lidské „krmení“ je na Zanzibaru také pestré. Nejde jen o mořské „potvory“, i když specialitou je chobotnice vařená v kokosovém mléce nebo vyuzená.

Ani „masožravci“ nebudou zklamáni. Podává se hovězí, skopové i kuřecí. Pochoutkou je nyama choma neboli kozí maso na grilu. Z koření se dost používá hřebíček a kardamom.

nyama choma

Ten je spolu se skořicí základem chuti dezertu n´dizi no kastad, což jsou opečené banány s vanilkovým pudinkem. Pochopitelně nesmí scházet kari, přidává se rovněž do rýže.

Na plážích se tísnit nemusíte

Jak vypadají pláže, je asi to, co nás, Čechy, zajímá nejvíc. Budete spokojeni – je jich tu spousta, s pískem tak čistě bílým, až z něj bolí oči. Všechny jsou navíc obklopené palmami.

pláž s bílým pískem Zanzibar

Nepovalují se na nich davy, Zanzibar přece jen není turisty zas tak přeplněn. U každé pláže je hřiště i restaurace, takže se lze občerstvit či si zasportovat, podle nálady…

apartmány na pláži Zanzibar