Na jihu Irska stojí na okraji městečka Blarney středověký hrad – Blarney Castle. Pochází z roku 1446 a na základech někdejší tvrze ho tam nechal vybudovat významný irský vůdce Cormac MacCarthy (1411 – 1494). Svého času šlo o téměř nejlépe opevněný hrad, jeho zdi byly silné až 5,5 metru.

Hrad v Irsku byl rodovou pevností rodiny McCarthyů do roku 1646. Pak ho v roce 1703 odkoupil guvernér ze zhruba 10 kilometrů vzdáleného města Cork – sir James Jefferyes. Podle legendy je na hradě kámen výmluvnosti – Blarney Stone. Kdo ho políbí, prý získá dar výřečnosti neboli „přesvědčivého žvanění“.

Blarney Stone

Původně se jednalo o desku

V současné době je z hradu Blarney Castle již částečná zřícenina, veřejnosti zůstává přístupnými několik pokojů a cimbuří. Proslulý kámen výmluvnosti se nachází právě pod ním. Jde o vápencový blok, na kterém je vytesán latinský nápis. Umístit ho do nejvyššího patra hradu nechal sám Cormac MacCarthy. Zpočátku byl kámen zřejmě jen pamětní deskou, spojitost s darem výřečnosti získal až později.

hrad Blarney Castle v Irsku

Líbání kamene je akrobatickým výkonem

O původu kamene kolují různé historky. Podle některých jde například o kouzelný kámen, na němž byli korunováni irští králové. Jiná pověst praví, že kámen začarovala čarodějka, kterou původní majitel hradu Blarney Castle zachránil před utonutím. Jisté je pouze to, že jeho líbání je zavedenou tradicí od roku 1789. A políbit ho není jednoduché. Musíte se přidržet kovového zábradlí na ochozu a provést hluboký záklon.

Turistka líbá Blarney Stone v Irsku