Oficiálně by lidé měli mít možnost zhlédnout Turínské plátno pouze jednou za 25 let. A to v rámci nějakého výročí či v případě požáru. Nedostatek peněz v obecní kase však někdy přispěje k tomu, že veřejnost může extrémně vzácný artefakt spatřit na vlastní oči častěji.

Jeden milion návštěvníků. Pokud se naplní odhady církve, mohlo by do Turína v oblasti Piemont v severozápadní Itálii dorazit zhruba tolik jedinců. Přitom naposledy bylo plátno zpřístupněno v roce 2010, tedy poměrně nedávno. Tehdy do místní katedrály zavítalo 2,5 milionu nadšenců.

Rezervace se začínají opakovat

Turín je nyní opět evropským centrem náboženského turismu. Aby ne, když je zde od neděle vystavena relikvie, o níž se v katolické církvi tvrdí, že v ní spočinulo tělo Ježíše Krista poté, co byl ukřižován.

„Ačkoliv bylo Turínské plátno naposledy představeno veřejnosti před pěti lety, vzrůstající počet opakovaných rezervací nás ujišťuje o tom, že lidé si potřebují zopakovat tento neuvěřitelný zážitek, který pocítili, když artefakt spatřili poprvé,” uvedl arcibiskup Cesare Nosiglia a dodal, že plátno bude vystaveno až do 24. června.

město Turín, Itálie

Turínské plátno lze výjimečně spatřit zdarma

Tři dny před koncem této jedinečné výstavy – 21. června – přijede do Turína i papež František, aby si Turínské plátno prohlédl. Výjimečná je rovněž skutečnost, že i ostatní lidé se mohou k tomuto unikátnímu exponátu přiblížit zdarma. Jediné, co musí učinit, je včasná rezervace návštěvy.

Plátno bylo krátce vystaveno například i v letech 1997 (požár), 2000 (jubileum). A pak v již zmíněném roce 2010, konkrétně v dubnu. Zlí jazykové tvrdí, že starosta tehdy tušil velké lokální ekonomické problémy a odtajněním plátna zajistil místním hoteliérům a restauratérům jistou obživu. A proč je tedy prezentováno nyní? Oficiálně na počest svatého Jana Bosca, který se narodil před 200 lety. Věřme, nevěřme…