Bora Bora ve Francouzské Polynésii je nejvýznamnějším zástupcem tzv. Závětrných ostrovů, které jsou součástí mnohem známějších Společenských ostrovů. Jméno pochází z jazyka Tahiti, který ovšem nemá písmeno B. Původně se tedy ostrovu říkalo Pora Pora, což znamená prvorozený, ale první přistěhovalci domorodcům špatně rozuměli.

Obyvatelé pádlují na prknech

Z Prahy se do tohoto ráje nedostanete snadno, let má několik přestupů a trvá zhruba 40 hodin. Letiště na Bora Bora leží na vodě, tudíž na pevninu a do hotelů se jezdí na lodích. Lidé se zde přepravují na prknech, tzv. paddleboardech. Zajímavostí je struktura obyvatel, populaci tvoří cca 8500 lidí, přičemž polovina z nich je mladší dvaceti let!

paddleboarding na Bora Bora

Květina musí být vpravo

Pokud byste měli zájem, pánové, seznámit se s místní dívkou, dejte si pozor, zda už její srdce nepatří jinému. Poznáte to jednoduše podle květin za uchem. Za levým uchem – máte smůlu, za pravým – bingo, žena hledá toho pravého muže.

obyvatelka Bora Bora

V jeskyni odpočívají králové

Centrem ostrova je vyhaslá sopka se dvěma vrcholky – Pahia a Otemanu. V horách se nachází posvátná jeskyně, kam vás ale průvodci odmítají vzít, protože jsou tam ostatky králů a královen. Navíc nikde v ráji nenajdete jediný hřbitov. Obyvatelé věří, že rodina a blízcí lidé by neměli být pochováni někde daleko, proto si je zakopou rovnou na svých zahradách.

pohled z letadla na Bora Bora

Průvodci vás jeepem vyvezou, kam je to možné. Na ostrově není moc cest, tudíž v rámci horské turistiky musíte šlapat po svých víc, než byste čekali.

vnitrozemí Bora Bora

Za války se to tady hemžilo vojáky

Během druhé světové války tento ráj na zemi obsadili Američané kvůli dobré poloze. Dokonce zde udělali vojenskou základnu, kde bylo umístěno až sedm tisíc vojáků. Dodnes jsou tu pozůstatky bunkrů a děla. Operace se tehdy jmenovala Bobcat9.

dělo na Bora Bora

Míří sem americké celebrity

Vzhledem k tomu, že ostrov Bora Bora není snadno dostupný, cena za dovolenou se blíží astronomickým částkám. Proto zde svůj klid nachází i spousta amerických VIP osobností. Natáčel se tu – v resortu St. Regis – film s názvem Couples retreat (Trable v ráji, 2009).

hotel na Bora Bora

Kim Kardashian přijela se 49 kufry a lokalitu nazvala nejlepší dovolenou na světě, dokonce jí věnovala tři díly ve své show.

mapa Bora Bora

Zajímavosti:

Bora Bora byl prvním ostrovem, kde se začaly stavět bungalovy na vodě – s průhlednou podlahou.

bungalov na Bora Bora

V celé Francouzské Polynésii se nevyskytuje žádný jedovatý hmyz ani hadi!

hory na Bora Bora

Ostrov nemá města, jen pár vesnic. Největší je Vaitape, který má jeden trh a jeden krám, kde prodávají tradiční tahitské černé perly.

bungalovy na Bora Bora

Hlavní surovinou je kokos, který domorodci suší.

kokosy na Bora Bora

Foto – Markéta Schusterová