Mnoho médií píšících v arabštině v uplynulých dnech informovalo o tom, že Islámský stát znovuotevřel hotel Ninawa v druhém největším iráckém městě Mosul. Komplex by měl sloužit zejména vedení radikálního hnutí a podle místních zdrojů se zde budou konat také svatby.

Nalákají do luxusního objektu turisty?

Džihádistická skupina opět zprovoznila hotel Ninawa, který se na portálu Tripadvisor v minulosti pyšnil výbornými hodnoceními od svých hostů. Objekt disponuje 262 pokoji a podle všeho jde o první ubytovací zařízení tohoto typu v oblasti tzv. chalífátu. Islámský stát totiž na dobytém území nařídil uzavření veškerých hotelových zařízení.

hotel Ninawa

Recenze pocházejí z doby, kdy Mosul ještě nebyl v držení Islámského státu. Všechna čtyři hodnocení hotelu byla excelentní. Zatímco jeden z recenzentů vyzdvihoval dostupné ceny, tenisový kurt a tělocvičnu, další uváděl, že jde o hotel vhodný pro rodinné sešlosti, a pochválil jeho svatební místnost. A právě ta by měla být v budoucnu opět využívána, ač předělána podle potřeb islamistů.

Islámský stát zničil nádherné fresky

Nedávno zveřejněné fotografie ukazují, jak džihádisté ničí fresky na zdech hotelu. Ty byly podle jejich radikálního výkladu islámu kacířským výjevem. Poněkud bizarní pohled na hotel doplňovaly barevné balónky kombinované s černými vlajkami Islámského státu. Nakolik jde jen o propagandistický krok, těžko soudit.

Islámský stát znovuotevřel hotel Ninawa v Mosulu

Ostatní budovy pozvolna chátrají

Luxusních hotelů, které aktuálně nejsou ani v nejmenším vhodné pro západní turisty, je až znepokojivé množství. Pro mnohé mezinárodní hotelové řetězce jde o vskutku krizové situace. Příkladem mohou být třeba hotely Four Seasons v syrském Damašku nebo Corinthia (na snímku) v libyjské metropoli Tripolis. Na hotelovém webu paradoxně najdete informaci, že jde o nejluxusnější ubytovací kapacitu v destinaci známé jako „šperk východu“. Realita? Při lednovém teroristickém útoku zahynulo na recepci devět osob.

Corinthia v Tripolisu

A podobných hotelů je daleko více. Serena v afghánistánském Kábulu patří k tomu nejprestižnějšímu, co v zemi v uplynulých 100 letech vzniklo. Jenomže to neznamená bezpečí. V hotelu přišlo loni o život sedm lidí, včetně čtyř cizinců.

Problémy se nevyhýbají ani Africe. Hotel Azalai v Mali oplýval velkými kvalitami. Sever země ovšem ovládli islamisté a oblast je nyní pro turisty vysoce riskantní vzhledem k častým únosům…

hotel Azalai v Mali

Plánujete-li dovolenou, bude mnohem jistější vydat se například do Španělska, Řecka, Itálie či Maroka.