Údolí růží – tak se jmenuje 120 kilometrů dlouhá dolina mezi pohořími Stará planina a Sredna Gora v Bulharsku. Název je odvozen od toho, že se zde údajně pěstují nejvoňavější růže z celého Balkánského poloostrova (jde o druh Rosa Damascena).

Hlavně od poloviny května do poloviny června hýří oblast jejich barvami a vůní. Centrem Údolí růží je město Kazanlak, jež má příznačně ve znaku květ růže a návštěvníky zve do unikátního Muzea pěstování růží. Toto město je pod ochranou UNESCO a z pěstování růží žije již více než sto let.

Kazanlak

Růžový olej má pro místní cenu zlata

Ze zdejších růží se lisuje proslulý růžový olej, který ve světě nemá konkurenci. K výrobě jednoho gramu oleje se musí zpracovat tři kilogramy okvětních plátků růží. Aby růžové květy vydaly co největší množství oleje, musí se sbírat těsně po východu slunce, kdy jsou ještě vlhké od rosy.

dívka sbírá růžové květy v Bulharsku

Světoví výrobci parfémů (včetně značek Chanel nebo Dior) olej používají ve svých recepturách kvůli dvěma základním kvalitám – pro zvláštní a jedinečné aroma, a pak proto, že parfémům dodává trvanlivost. Růžový olej díky tomu ročně vydělá 45 milionů dolarů, není tedy divu, že se zdejším růžím přezdívá bulharské zlato.

růže v Údolí růží

Kukeri zahánějí zlé duchy

Již od roku 1903 pořádá místní komunita v Kazanlaku vždy v prvním červnovém týdnu Rose Festival (Festival růží). Oslavy začínají se začátkem sklizně ranním rituálem, kdy se na polích s růžemi za zpěvu a tance scházejí sběrači oblečení do národních krojů. Veselí se později přemisťuje do ulic města.

Festival Rose

Nechybějí vystoupení pěveckých sborů a kapel, umělecké pořady, výstavy, ochutnávky vín a gurmánské show. Mezi lidmi se prohánějí kukeri, maškary zahánějící zlé duchy. Několikadenní Festival růží vrcholí volbou Královny Rose. Jeho návštěvu lze spojit například s dovolenou v Primorsku nebo na Slunečném pobřeží.

Údolí růží Bulharsko