Městečko Bellinzona na jihu Švýcarska je díky třem gotickým hradům, které ho obklopují, i zachovalým římským hradbám ze 4. století součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a to od roku 2000.

Leží v Alpách u hranic s Itálií v údolí řeky Ticino, nedaleko jezera Maggiore. Pro jeho strategickou polohu se o něj po staletí obě země „přetahovaly“. Důležité byly hlavně vysoké alpské průsmyky Nufenen, St. Gotthard a San Bernardino.

náměstí v Bellinzoně

Jejich obsazení bylo při vojenských konfliktech klíčové. Obránci měli všechny výhody na své straně a útočníci se přes ně dostávali jen těžko, v zimě kvůli sněhu vůbec. Výhradně na ně se však spoléhat nedalo, a tak začalo budování opevněných hradů.

Castelgrande Bellinzona

Castelgrande vyrůstá z náměstí

Jako první vznikl Castelgrande, a to na základech římské pevnosti. Dnes „vyrůstá“ přímo z náměstí, které je obklopeno starými uličkami, chrámy sv. Petra, sv. Štěpána a Santa Maria delle Grazie.

Castelgrande

Castelgrande byl považován za nedobytný díky mohutným obranným zdím i tvaru kopce, kde stál. Jeho součástí jsou rovněž vinice, jež zásobovaly posádku kvalitním mokem.

z hradu Montebello na Castelgrande

Montebello má i vlastní muzeum

Druhý hrad, Montebello, je situován na východ od centra, první zmínka o něm pochází z roku 1313. Má nepravidelný půdorys a sloužil jako součást opevněné linie města, s nímž je spojen obrannou zdí. Jeho poloha ale není pro obránce tak příhodná.

Montebello Bellinzona

Proto byly postaveny mohutné příkopy, aby zadržely případné agresory. Dnes k němu vede z centra strmá pěší cesta s množstvím schodů, ale netrvá víc než 15 minut. Uvnitř se ve věži a obytných prostorech nachází historické muzeum.

Montebello

Jak je z názvu hradů patrné, vznikaly v době, kdy území ovládali Italové. Jejich vliv je zřejmý i dnes, jak v gastronomii, tak cenách – jsou nižší než jinde ve Švýcarsku.

večerní Montebello

Sasso Corbaro umožňuje skvostný výhled

Nejvýše nad údolím se vypíná třetí hrad Sasso Corbaro, budovaný od roku 1478, ten má jako jediný samostatně hájitelnou pevnost.

Sasso Corbaro Bellinzona

Jde se k němu stejnou cestou jako k Montebello, jen s tím rozdílem, že trvá asi jednou tak dlouho.

Sasso Corbaro

Při stoupání do výšky se otevírají stále krásnější výhledy na Castelgrande, centrum Bellinzony a za dobré viditelnosti spatříte v dálce i jezero Maggiore.

festival Rabadan

Další raritou Bellinzony, hlavního města švýcarského kantonu Ticino, je festival Rabadan s více než 150letou tradicí. Během něj se tak „nafoukne“, že se turisté často musejí prodírat davem.

Rabadan