Z původního Letního paláce v Pekingu zbyly do dnešních dnů pouze trosky. Jenomže to by nebyla Čína, aby tam někdo nevymyslel řešení. A opravdu – Letní palác, respektive většina areálu, znovu vyroste. Sice více než 1000 kilometrů od metropole a bez povolení, ale hlavně, že bude stát a turisté tam budou jezdit. Přinejmenším ti místní.

Výše vstupného tak trochu děsí

Pekingský Letní palác, který v roce 1860 vyplenily britské a francouzské jednotky, byl znovu otevřen. Tedy přesněji řečeno kopie jeho části, která se bude ještě rozšiřovat. Kuriózní je, že repliku vybudovali uvnitř obřího filmového studia. A mimochodem – vstupné není ani trochu přívětivé, činí 280 juanů, tedy zhruba 1100 Kč.

Státní média s denním zpožděním informovala o tom, že replika ve východní provincii Če-ťiang byla zpřístupněna turistům, ačkoliv její otevření provázejí nekončící debaty o tom, zda je realizace stavby korektní. Jen pro informaci, projekt by měl celkově stát v přepočtu zhruba 120 miliard korun. A správci originální památky se chtějí soudit, pokud bude imitace porušovat intelektuální práva tvůrců originálu. Inu – Čína.

replika paláce Jüan-ming-jüan

Letní palác je připomínkou národní ostudy

Obří paláce, zahrady a jezera na západním předměstí čínského hlavního města byly využívány vládnoucí dynastií ještě v 19. století. Jenže právě tato původní stavba je v Číně vnímána jako symbol národního zostuzení od té doby, co byly paláce vydrancovány Brity a Francouzy. Proč? Šlo o odvetu za zatčení, mučení a zabití členů delegace těchto dvou evropských zemí.

Finální replika Letního paláce, známého jako Jüan-ming-jüan, by měla podle čínských státních médií zobrazovat až 95 procent starého areálu. A jeho správcům se to ani trochu nelíbí. „Původní komplex je unikátní a nemůže být kopírován. Konstrukce takové napodobeniny by musela být plánována národními organizacemi. Jakákoliv kopie této stavby by měla mít určité standardy,“ uvedli správci pro čínskou agenturu Sin-chua.

Letní palác replika

Chtějí přiblížit historii mladým

Šéfové moderní repliky však s něčím takovým nesouhlasí a uvádějí, že naopak oživila klasický architektonický kousek, aby mohla přiblížit historii mladší generaci. A proč stojí zhruba 1000 kilometrů od originálu? Na původním místě není možné Letní palác obnovit, a tak se to rozhodli udělat na zelené louce. Co na tom, že je to daleko od legendární stavby? V Číně se turisté vždy najdou…