Zamíříte v létě do Makedonie? Pokud ano, určitě budete nadšeni tamější přírodou. A jestliže zavítáte do restaurace, pravděpodobně narazíte na sutlijaš. Jedná se o rýžový pudink, který se v této balkánské zemi často podává jako dezert. Je velmi podobný našemu rýžovému nákypu.

Recept na sutlijaš pro 4 osoby

Máte-li alespoň minimální kulinářské schopnosti, nemusíte čekat na dovolenou v Makedonii, pokrm sutlijaš si hravě uvaříte doma. K přípravě jeho „české verze“ potřebujete 150 gramů rýže, 150 gramů moučkového cukru, litr mléka, kostku nesoleného másla, kůru z jednoho citronu, litr vody, špetku soli, 25 gramů vanilkového cukru, mletou skořici a 2 až 3 ruličky skořice.

Postup:

Smíchejte mléko s moučkovým cukrem, máslem, vanilkovým cukrem, citronovou kůrou a ruličkami skořice v hrnci na středním plameni. Zahřívejte, dokud se na okraji nádoby neobjeví bubliny. Poté odstavte a nechte 30 minut chladnout.

Mezitím v jiném hrnci přiveďte vodu k varu. Přidejte rýži a sůl, snižte teplotu a vařte pozvolna 15 až 20 minut, dokud se rýžová zrna nezvětší a nezměknou. Následně rýži sceďte.

Hrnec s mléčnou směsí umístěte na střední plamen a přiveďte k varu. Přidejte rýži a nechte vařit 15 až 20 minut bez pokličky, dokud obsah hrnce nezhoustne. Nezapomeňte míchat.

Poté odstraňte citronovou kůru a skořici. Horký rýžový pudink vložte do misek, nechte vychladnout a podávejte posypaný mletou skořicí. Můžete ozdobit lístky máty nebo třeba nakládanými višněmi.

Přejeme dobrou chuť!

rýžový pudink sutlijaš Makedonie