K nejžádanějším dovolenkovým destinacím Evropy v posledních letech patří řecký ostrov Samos, rodiště slavného matematika Pythagora. Z jakého důvodu sem zejména od června do poloviny září míří stále více turistů? Je jich hned několik!

Samos se řadí mezi nejzelenější a nejhornatější ostrovy Egejského moře. Vysněnou idylku všech estétů umocňují zlatobílé (oblázkové, písečné i smíšené) pláže a tyrkysová voda. Zajímavostí je, že se nedaleko ostrova nachází Turecko, od kterého jej dělí pouze necelé dva kilometry úzký kanál.

Lemonakia Beach na ostrově Samos

Muškátové víno si oblíbil také papež

Samos se ve světě proslavil svým muškátovým vínem, jež se pyšní mnoha oceněními. Nejznámějšími odrůdami jsou například Samos Nectar nebo Samina. Tato vína se dokonce používají jako mešní a vyvážejí se i do Vatikánu.

víno Samos Nectar

Letovisko Votsalakia svádí k výšlapu na Kerkis

Nyní si pojďme alespoň rámcově představit některé lokality tohoto ostrova. Na jižním pobřeží, konkrétně na jihozápadě Samosu, se nalézá vyhledávané letovisko Votsalakia, k jehož přednostem patří například stejnojmenná, písčito-oblázková pláž s pozvolným vstupem do moře. Přibližně 80 metrů od ní je situován známý a ověřený hotel Kampos Village Resort, postavený v tradičním ostrovním architektonickém stylu. Najdeme ho v rozlehlé zahradě, skládá se z 13 třípodlažních budov.

Lemonakia Beach Samos

Jen několik minut chůze směrem do vnitrozemí je vzdáleno městečko, nacházející se na úpatí nejvyšší hory Samosu. Ta se jmenuje Kerkis a měří 1437 metrů nad mořem. Slunění na nádherné pláži tedy můžete kdykoliv vyměnit za příjemný, středně náročný výlet do „vyšších sfér“. Bary, restaurace i obchody jsou samozřejmě rozesety i v blízkosti pláže a hotelu, nemusíte si tudíž pouze kvůli nim nazouvat tenisky, natož pohorky.

Kampos Village

Kampos je vzdálen jen sedm kilometrů

Rovněž na jižním pobřeží, zhruba sedm kilometrů od střediska Votsalakia, leží letovisko Kampos. Pro nenáročné dovolenkáře je zde k dispozici dvouhvězdičkový hotel Votsalakia Beach a jen deset metrů od něj se rozprostírá písčito-oblázková pláž. Pokud však dáváte přednost plážím s hrubým pískem, více se vám zavděčí ty, které přísluší k vile Magda či k hotelu Stella Hotel Apartments.

bazén hotelu Votsalakia Beach na ostrově Samos

Gagou Beach najdete na severu

A do třetice – přibližně kilometr od centra hlavního města Samos, tedy naopak na severním pobřeží Samosu, se rozprostírá oblast Gagou Beach. Jen třicet metrů od pláže stojí čtyřhvězdičkový hotel Samian Blue Seaside, umístěný uprostřed zeleně a vhodný pro dovolenou s dětmi.

bazén v hotelu Samian Blue Seaside Samos

Hlavní město má dvě části

Když je řeč o hlavním městě, není od věci zmínit, že se dělí na starou a novou část, tedy na Vathy a Samos. Najdete zde nespočet taveren, kde můžete ochutnat vynikající místní víno nebo si pošmáknout na balkánských specialitách. Mezi ně se řadí například musaka (mleté maso s bešamelovou omáčkou), zapečený lilek, smažené cukety, kalamáry či baklava.

musaka

Eupalionský kanál vznikl za vlády tyrana

Co se památek týče – jednou z nejzajímavějších je Eupalionský kanál, který byl postaven v šestém století před naším letopočtem za vlády tyrana Polykrata. Jedná se vlastně o akvadukt, jenž byl určen k zásobování hlavního města vodou. Tunel byl ražen ze dvou stran hory a díky přesným matematickým výpočtům se obě cesty setkaly téměř uprostřed.

Přístav Pythagorion turisté milují

Nedaleko kanálu nemůžete minout přístav Pythagorion. Ten patří mezi nejžádanější turistická letoviska na ostrově a je vzdálen jen tři kilometry od letiště. Velmi vyhledávaným je zde pětihvězdičkový hotel Doryssa Seaside Resort v těsné blízkosti dlouhé, písčito-oblázkové pláže. Vzhledem k tomu, že se Pythagorion nachází na jihovýchodě, do města Samos je to 15 kilometrů. Dostat se tam však lze snadno autobusem.

přístav Pythagorion na Samosu

Héraion se jmenuje podle patronky manželství

Mezi další letoviska, která nelze nezmínit, patří Kalami a Mykali (nedaleko hlavního města) a Kokkari a Karlovasi (na severním pobřeží).

Potami Beach Samos

Přitažlivé jsou i další památky – například Héraion, antický chrám bohyně Héry, který byl ve své době jedním z největších na světě. Zbyly z něj pouze trosky s patrným půdorysem a polovina jednoho ze sloupů. Od roku 1992 je Heraion součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na něm figuruje rovněž Pythagoreion, bývalá antická pevnost, z níž se dochovaly pouze ruiny.

Heraion Samos

Symbolem boje proti Turkům jsou ruiny hradu

Nepřehlédnutelný je hrad Lykourgos Logothetis (respektive už jen jeho obranná věž), symbol boje místních obyvatel proti Turkům, který se vypíná nad přístavem Pythagorion a který pochází z první poloviny 19. století. Na Samosu můžete navštívit i několik muzeí. Nabízejí se dvě archeologická, dále paleontologické a lidové. Nudit se zde zkrátka nebudete…

město Samos