Albánský ostrov Sazan se v blízké budoucnosti změní k nepoznání. Z protiatomových krytů budou vinné sklípky. Spleť tunelů by se měla stát nejnovější atrakcí, kterou bude tato rozvíjející se turistická lokalita nabízet.

Ostrov Sazan je technicky stále funkční vojenskou základnou. Na ostrově o rozloze více než pět kilometrů čtverečních však již zbývají pouze dva námořníci. Ti by měli být schopni poskytnout úkryt kolegům chránícím albánské vody. Jenomže zlaté doby, kdy zde působily až tři tisíce jednotek s dostatkem potravin, munice a paliva na šest měsíců, jsou dávno pryč.

ostrov Sazan

Sledovali odsud Italy a Američany

Tunely a bunkry, které se nacházejí na celém ostrově, jsou jasným svědectvím toho, jak se tento dříve komunistický stát obával invaze západních zemí během studené války. V třicátých letech minulého století zde operovala italská armáda. O pouhá dvě desetiletí později už byl Sazan základnou ke sledování pohybu italských a amerických plavidel. Stavba, jež k tomuto účelu sloužila, na ostrově stále stojí.

ostrov Sazan z dálky

Cizinci se do Albánie zatím moc nehrnou

Časy se však mění a albánské úřady už začínají ostrov Sazan označovat za skvělé místo pro turisty. „To, co bylo dříve izolovaným a nedosažitelným teritoriem a tajemstvím pro téměř všechny Albánce vyjma několika komunistických vůdců, se mění na atraktivní lokalitu. Zejména pak pro zahraniční turisty,“ uvedl Auron Tare z nově vzniklé státní organizace, která nese název Národní pobřežní správa.

Turismus v současné době představuje pouze necelých pět procent hrubého domácího produktu Albánie. Vláda by byla velmi ráda, kdyby se tento podíl v brzké době rapidně zvýšil.

pobřeží ostrova Sazan

Ostrov Sazan ukrývá staré postele i italské dlaždičky

Ve značně poškozených budovách na ostrově stále ještě najdete staré postele, kuchyňskou výbavu, židle a lavice. Na některých místech dokonce i italské dlaždice. Na Sazanu můžete i nadále spatřit vilu komunistického ministra Beqira Balluku, který byl v roce 1974 popraven diktátorem Enverem Hodžou jako zrádce.