Zajímáte se o meteority, rádi byste nějaký našli? Pak se vydejte do severního Chile, do San Pedro de Atacama. Právě zdejší Muzeum meteoritů (Museo del Meteorito) má jednu z největších sbírek meteoritů na světě, čítající na 3000 exponátů.

Kromě toho, že si je tu můžete důkladně prohlédnout, máte zároveň i možnost vyslechnout poutavé přednášky, pozorovat noční oblohu a padající meteority, případně se osobně zúčastnit výpravy spojené s hledáním, tedy lovem meteoritů. Tento druh odreagování v našich končinách zřejmě jen tak nenajdete.

Muzeum meteoritů Chile

Nikdo neodejde s prázdnou

Účast na expedici za meteority stojí kolem tisícovky dolarů za osobu. Větší skupina lidí má ovšem možnost získat zajímavou slevu. Z lovecké výpravy se návštěvníci vracejí do muzea, kde se okamžitě provádějí odběry a analýza vzorků z toho, co nasbírali a přinesli. Organizátoři se dušují, že s nimi každý najde zcela zaručeně minimálně jeden meteorit.

lov meteoritů

Hledání se dá přirovnat k transu

Muzeum v jihoamerickém Chile založil roku 1986 mořský biolog Rodrigo Martínez. Svůj první meteorit tento muž objevil při výzkumu, který prováděl se svým bratrem geologem v oblasti Antofagasta. Poté se spolu začali cíleně vydávat do pouště. Stav, který při hledání meteoritů prožívali, Martínez přirovnává k transu či k meditaci. „Je to jako droga,“ říká s neskrývaným nadšením.

meteorit v Chile