Město Durham na severovýchodě Anglie nad řekou Wear je hodně navštěvované turisty, kteří rádi objíždějí historické památky. Jsou tu hned dvě – hrad a katedrála. Obě jsou navíc zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Normanský styl přežil díky konzervatismu
Patří k perlám světové architektury. Katedrála z roku 1093 je znalci považována za dokonalou ukázku normanského slohu. Z toho se moc nedochovalo, a pokud ano, tak v Anglii. Nejen proto, že ho „přinesl“ Vilém Dobyvatel, ale i díky konzervatismu Britů.
Ti neradi bourají staré věci, raději je přestavují. Navíc zde nepropukla revoluce typu francouzské, při které bylo zničeno obrovské množství kostelů, hradů a zámků.
Mrtvola šokuje svým vzhledem
Katedrála v Durhamu stojí na místě dřevěné stavby, sloužící k uložení ostatků svatého Cuthberta, opata s prorockými a léčitelskými schopnostmi (jsou tu dodnes). Hrob byl několikrát otevřen, naposledy v šestnáctém století, a tělo vždy shledáno zcela neporušené!
A to ho naposledy prohlíželi protestantští kněží, kteří určitě neměli důvod přiživovat legendu světce odlišné víry, než jakou vyznávali.
Kouzlil tady Harry Potter
Při prohlídce interiéru každého na první pohled zaujmou žebrové křížové klenby lodi, jedné z nejstarších svého druhu v Evropě. Jde o typickou ukázku gotické architektury (je k vidění i na kamenných pilířích či sloupech), celkově působí poměrně magicky.
I proto si Durhamská katedrála „zahrála“ ve filmech, například v Harry Potterovi, kdy se v ní v a přilehlém klášteře natáčely scény ze školy v Bradavicích.
Hrad původně zastrašoval Skoty
Hned naproti ní se tyčí hrad, ten se začal stavět tak o dvacet let dřív na nepřístupném skalnatém ostrohu. Měl hlavně obranný charakter. Nedaleko je totiž hranice se Skotskem, které nemělo Angličany zrovna moc v lásce, což mu ostatně zůstalo dodnes.
Působí majestátně. Sice byl několikrát přestavován, rozšiřován, adaptován, ale vždy hodně citlivě. Naštěstí nikdy nezůstal opuštěn ani nevyhořel…
Díky tomu se může pochlubit tak starými dějinami jako málokterý jiný – nejen na Britských ostrovech. Současná podoba hradu kopíruje původní plány pevnosti s věží a s vnitřními nádvořími, kolem nichž jsou rozmístěny hospodářské budovy.
Součástí objektu je také univerzita
Dodnes tak můžeme navštívit původní normanskou kapli z konce 11. století a řadu dalších zbytků nejranější stavby, včetně velké hradní auly.
Ta se stále využívá, konají se tu shromáždění. Končí v ní také slavnostní inaugurační procesí studentů, kteří nahradili hradní pány. Durhamský hrad je totiž od roku 1832 – hned po Oxfordu a Cambridgi – sídlem třetí nejstarší univerzity v zemi.
Ve starobylých prostorech je hlavní univerzitní knihovna, administrativní místnosti, jídelna i obytné místnosti, studenti je svým způsobem omlazují. Stejné je to v ulicích města, jsou jich stále plné.
Nejstarší most pochází z 18. století
Do centra vedou tři mosty, všechny vyhrazené pro chodce. Nejstarší Prebend‘s Footbridge pochází z roku 1777, končí v jižní části nádvoří, poblíž jsou umístěny sochy od Colina Wilbourna.
Druhý Kingsgate Footbridge pochází z roku 1963, třetí vede do východní části města a jmenuje se Elvet Footbridge.