Hledáte-li ideální destinaci pro dovolenou, neváhejte! Turecko je nádherná země ležící na dvou kontinentech (Evropa a Asie), zaručeně zde pocítíte typickou orientální atmosféru. Její téměř 8000 kilometrů dlouhé pobřeží nabízí nepřeberné možnosti. Turisticky nejnavštěvovanější jsou tři známé oblasti – Turecká riviéra, Kemer a Bodrum.

Na jižním pobřeží najdeme Tureckou riviéru – pravděpodobně nejoblíbenější oblast, kam se ročně vydávají tisíce turistů toužících po odpočinku na pláži. Nejvýchodněji položené město Alanya láká na rušnější noční život, proslulou Kleopatřinu pláž a také na cenově dostupnější hotely.

město Alanya

Letovisko Belek je naopak synonymem luxusu. Zdejší hotelové resorty s krásnými zahradami a soukromými plážemi nabízejí nejvyšší úroveň služeb i pro náročnější cestovatele. Oblíbené je rovněž u těch, kteří si na dovolené chtějí zahrát golf.

golfové hřiště Belek

Rodiče s dětmi zaujme Kemer

Ke klidnějším destinacím patří jednoznačně Kemer. Krásná příroda, čisté pláže i moře a navíc kvalitní hotely, kde se o vás skvěle postarají. Díky tomu sem velmi rádi jezdí rodiče s dětmi, kteří chtějí prožít bezproblémovou a pohodovou dovolenou.

Poloostrov Bodrum, jemuž se přezdívá turecké Saint-Tropez, je omýván Egejským mořem a leží jen pár kilometrů od řeckého ostrova Kos. Je vyhledáván nejen kvůli plážím, ale i památkám.

Bodrum Turecko

Město má velmi bohatou historii, sahá až do 13. století před naším letopočtem. Pyšní se také tím, že zde stál jeden ze 7 původních divů světa – Mauzoleum v Halikarnassu. Dodnes se dochovaly sice jen základy, ale i tak má město mnoho co nabídnout.

Mauzoleum v Halikarnassu

Oku lahodí zejména Kappadokie a Pamukkale

A pokud nechcete pouze ležet na plážích, vyrazte do vnitrozemí Turecka, kde naleznete opravdové přírodní skvosty – Kappadokii a Pamukkale. Kappadokie alias Země krásných koní je skutečně velmi zvláštní oblastí. Místní krajina, které dominují všudypřítomné skalní útvary různých tvarů, vypadá doslova jako z jiného světa. Kromě toho tu spatříte i skalní města a kostely, které vyhloubili místní obyvatelé a raní křesťané hledající úkryt. Chcete-li svůj zážitek z Kappadokie ještě vylepšit, doporučujeme vám připlatit si let balónem.

Kappadokie

Uchvátí vás určitě i Pamukkale (v překladu Bavlněný hrad). Tato sněhově bílá soustava kaskád, jezírek a teras byla v průběhu tisíců let vytvořena díky minerálním pramenům, které dodnes stékají po skále a zanechávají za sebou usazeniny – travertin. Kromě toho se zde nacházejí pozůstatky lázeňského města Hierapolis, vystavěného v dobách antiky právě kvůli místním horkým pramenům.

Pamukkale

Estéti nadšeně obdivují knihovnu

Za návštěvu zcela jistě stojí i nejlépe zachovalé antické město v Turecku – Efes. Jeho pýchou v dobách největší slávy byl obrovský Artemidin chrám, jeden z původních sedmi divů světa, ze kterého se ale dochoval pouze jeden sloup. Nejobdivovanější stavbou je krásná Celsova knihovna zdobená sochami a sloupy. A rozhodně zde nepřehlédnete Hadrianův chrám (na snímku).

Hadrianův chrám

Během cesty nezapomeňte ochutnat vyhlášenou místní kuchyni. Oproti naší je určitě zdravější a rozmanitější. Využívá hodně zeleniny, kvalitní olivový olej a spoustu koření. Právě to může být skvělým suvenýrem z vašich cest. Prodávají ho téměř všude a navíc ve velkých, třeba půlkilových baleních. Tradičními jídly jsou kebab, kefte, pilav nebo sušené vinné listy plněné masem a rýží.

kebab Turecko

Pokud momentálně řešíte dilema jménem Dovolená 2015, Turecko je jedním ze žhavých adeptů!